Často kladené otázky


Je velikost mého penisu normální?

Rozměry penisu jsou dány různými faktory, k nimž patří především genetické dispozice (tj. vrozené předpoklady) a dosažený stupeň tělesného vývoje. Dokonce i rozdíl několika centimetrů oproti průměrné délce penisu pro určitý věk může být stále ještě normální.
Za abnormálně malý penis neboli tzv. mikropenis se v dospělosti považuje pouze takový penis, jehož délka při erekci činí méně než 5,6 cm.

Ještě jsem neměl ejakulaci. Je to normální?


K prvnímu výronu semene neboli k první ejakulaci dochází nejčastěji ve věku 12 až 14 let. Za normální se však považuje i širší věkové rozmezí, a to od 11 do 15 let. O projev opožděného vývoje se jedná pouze v případě, že k první ejakulaci nedojde ani po dovršení věku patnácti let. V takovém případě je vhodné svěřit se praktickému lékaři pro děti a dorost, který doporučí vyšetření na endokrinologii.

Už delší dobu mám menstruaci, ale pořád ještě nemám pravidelný cyklus. V jakém věku má být cyklus pravidelný?

Během prvních dvou let od první menstruace je přibližně 50% cyklů nepravidelných. K ustálení menstruačního cyklu na běžné délce (tedy 28 až 35 dnů) zpravidla dochází nejpozději do konce puberty.

Může být častá masturbace škodlivá?

Není prokázáno, že by vykonávání masturbace způsobovalo jakékoliv zdravotní potíže. Naopak, jedná se o zdraví prospěšnou činnost, při níž se mimo jiné uvolňuje psychické napětí (tenze) a dochází k důkladnějšímu prokrvení a okysličení tkání pohlavních orgánů. Podle některých výzkumů také vykonávání masturbace snižuje riziko výskytu rakoviny. Žádná "normální" četnost vykonávání masturbace není stanovena. To, jak často dospívající člověk masturbuje, záleží především na úrovni hladiny pohlavních hormonů v krvi.

Nemůžu si při masturbaci nějak poškodit panenskou blánu?

Většina dívek si při masturbaci stimuluje (dráždí) svoje vnější pohlavní orgány, k nimž patří stydké pysky, klitoris či záhyb nad klitorisem. Žádné poškození hymenu (neboli panenské blány) při tom nehrozí. Zavádění cizích těles do pochvy se však nedoporučuje, protože kromě poranění by mohlo způsobit i infekci.

Když mám erekci, nemohu si přetáhnout předkožku, ale normálně ano. Je to problém?

Jestliže lze předkožku bez potíží přetáhnout v klidovém stavu a její přetažení činí obtíže pouze při erekci, jedná se pouze o tzv. relativní zúžení, které nemusí být důvodem ke znepokojení. K uvolnění relativního zúžení předkožky dochází v naprosté většině případů spontánně (tj. i bez jakéhokoliv vnějšího zásahu), zpravidla do konce puberty.
Proces uvolňování zúžené předkožky lze podpořit jejím každodenním zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému (např. panthenolové masti), avšak je třeba se vyhýbat pokusům o její násilné přetažení, při němž by mohlo dojít k poranění a následnému zjizvení.

Mám na spodní straně žaludu kousek "kůže", který mi brání přetáhnout předkožku úplně dozadu. Je to normální?


Jedná se o tzv. uzdičku neboli frenulum, což je naprosto normální součást penisu. Frenulum slouží mimo jiné i k tomu, aby nedocházelo ke stržení předkožky příliš daleko ke kořeni penisu. Kromě toho uzdičkou prochází tepna zvaná frenulární arterie, jejímž úkolem je zásobit krví tkáň v okolí ústí močové trubice (tj. otvoru na vrcholku žaludu, jímž z těla vytéká moč).

Už mám ejakulaci, ale sperma není bílé, ale průhledné. Je to normální?


Zbarvení spermatu neboli ejakulátu je dáno podílem vody a bílkovin na jeho objemu. U dospívajících chlapců tvoří přibližně 95 až 99% objemu ejakulátu voda, a proto je ejakulát buď zcela čirý (bezbarvý, průhledný), nebo jen mírně zbarvený doběla. U dospělých mužů tvoří pevná složka již okolo 5 až 10% objemu ejakulátu, a proto má tato tekutina výrazněji bělavé zbarvení.

Proč mám při ejakulaci jen pár kapek spermatu?

Je naprosto normální, že u dospívajícího chlapce je objem ejakulátu menší, než u dospělého muže. Zatímco v dospělosti se při jedné ejakulaci uvolňuje okolo 3 až 5 mililitrů ejakulátu, u mladších dospívajících chlapců to bývá okolo 1 až 2 mililitrů.

Každý měsíc mám bílý výtok z pochvy. Je to v pořádku?

Bezbarvý nebo bílý výtok je naprosto normální, pokud není doprovázen bolestí, svěděním či pálením. Četnost výtoku i jeho objem bývají značně individuální. Čirý nebo bělavý výtok je součástí samočisticího procesu, k němuž dochází ve vnitřních pohlavních orgánech.

Když si sáhnu na žalud, je mi to nepříjemné a trochu to bolí. Dá se s tím něco dělat?

Tento problém je způsoben přecitlivělosti žaludu. Nadměrnou citlivost žaludu lze snížit jeho pravidelným oplachováním v čaji. K tomu se používá odvar z černého nebo zeleného čaje, který se nechává louhovat přibližně 5 až 8 minut. Poté je třeba nechat čaj zcela vychladnout, aby nedošlo k opaření. Žalud lze v čaji buď přímo oplachovat (například ponořením koncové části penisu s přetaženou předkožkou do kelímku s čajem), nebo k němu přikládat čajové obklady z měkké a savé látky namočené do čaje. Oplachování stačí provádět jednou denně, výsledek se dostaví nejpozději do několika týdnů.

Poslední dobou mě často tlačí/bolí prsa. Nejsem nemocná?

Pocit napětí a tlaku v prsních bradavkách a jejich okolí je poměrně běžným projevem hormonálních změn v pubertě. V období dospívání se tyto obtíže vyskytují přibližně u 40% dívek. Většina obtíží tohoto druhu ustupuje do konce puberty. Úlevu při pocitu napětí a tlaku v prsních bradavkách může přinést zvýšení příjmu vitaminu E.

Je normální, že mi část žaludu "kouká" ven z předkožky?

V klidovém stavu i při erekci může předkožka pokrývat různě velkou část žaludu, přičemž v dětství i na počátku puberty předkožka většinou přes žalud přesahuje. U některých chlapců však zůstává větší nebo menší část žaludu obnažena. To je dáno nejen délkou samotné předkožky, ale také šířkou a pružností prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, délkou a pružností uzdičky na spodní straně penisu a dalšími okolnostmi.

Moje předkožka je přilepená ("přirostlá") ke kraji žaludu. Co mám dělat?


Naprostá většina chlapců se rodí s tzv. konglutinací, což je "slepení" mezi vnitřním listem předkožky a povrchem žaludu. Zatímco u některých chlapců se konglutinace uvolňuje již v dětství před pubertou, u jiných dochází k oddělení předkožky od žaludu až v průběhu puberty, nebo dokonce až v jejím závěru. Tento proces není nijak časově limitován. Jediné, čemu je třeba se vyhýbat, jsou násilné pokusy o stržení "slepené" předkožky ze žaludu.

Přitahují mě kamarádi/spolužáci stejného pohlaví. Znamená to, že jsem homosexuál?


Zájem o vrstevníky téhož pohlaví je v období dospívání stejně normální, jako zájem o vrstevníky pohlaví opačného. Ani sexuální náklonnost k vrstevníkovi téhož pohlaví nemusí být u dospívajícího jedince projevem homosexuální orientace. Ve věku, kdy dochází k prudkému nárůstu úrovně hladiny pohlavních hormonů v krvi, může dospívajícího člověka přitahovat či vzrušovat v podstatě kdokoliv a cokoliv, aniž by se muselo jednat o projev té či oné sexuální orientace. Navíc sexuální orientaci lze spolehlivě určit nejdříve ve věku 16 let.

Mám bílé "pupínky" na penisu (na šourku). Jsou nějak nebezpečné?

Jedná se o zduřelé (zvětšené) mazové žlázky, které nepředstavují zdravotní problém a nejsou nijak škodlivé ani nebezpečné. Zvětšení mazových žlázek v oblasti pohlavních orgánů je dáno hormonálními změnami v těle dospívajícího člověka.

Od kolika let si mohu koupit lubrikační gel?

Prodejnost lubrikačního gelu není omezena žádnou zákonem stanovenou věkovou hranicí. Jedná se totiž o kosmetický výrobek. Koupit si jej tedy může kdokoliv bez ohledu na věk.

Mým kamarádům/spolužákům už rostou chlupy okolo pohlavních orgánů, ale mně ještě ne. Znamená to, že ještě nejsem v pubertě?


Růst a vývoj pubického ochlupení, tj. chloupků v okolí pohlavních orgánů, začíná u chlapců nejčastěji ve věku okolo 12 let (se standardní odchylkou ± 2 roky), u dívek přibližně o jeden až dva roky dříve. Konkrétní věk zahájení vývoje pubického ochlupení však závisí také na genetických dispozicích každého jedince, které jsou značně individuální. Zatímco u některých jedinců začínají chlupy růst dříve, u jiných později. Větší či menší rozdíly spočívají také v hustotě a rozsahu ochlupení.

Když si oholím chlupy, za jak dlouhou dobu mi opět narostou?


Tělesné ochlupení v okolí pohlavních orgánů dorůstá tempem přibližně 1 cm za měsíc. U dospělého člověka dorůstá každý chlup do délky okolo 6 cm, poté sám od sebe vypadne a na jeho místě začne vyrůstat nový chlup. Tato obměna však neprobíhá najednou, nýbrž postupně, takže jednotlivé chlupy mají různou délku podle toho, jak právě dorůstají. Jestliže je ochlupení oholeno, trvá vždy několik měsíců, než se postupně vrátí ke svému původnímu vzhledu.

Po oholení chlupů se mi na kůži dělají červené "pupínky". Dá se tomu nějak zabránit?

Červené pupínky vznikají jako lokální zánětlivá reakce v místech, kde dochází k zarůstání dorůstajících chloupků pod svrchní vrstvu pokožky. Jejich vzniku lze předejít zvlhčováním oholené pokožky pleťovým krémem nebo panthenolovou mastí.