Intimní hygiena chlapců


Důležitou součástí péče o čistotu je hygiena pohlavních orgánů neboli intimní hygiena. Již v dětství před pubertou je třeba udržovat pohlavní orgány v čistotě, protože jimi z těla odchází moč. V období puberty je navíc třeba přihlížet k tomu, že dospívající člověk se na těchto částech těla více potí. Kromě toho vnější pohlavní orgány obsahují řadu záhybů a obtížně přístupných míst, a proto je třeba jejich hygienu provádět pečlivě.
Žalud a předkožka


Zaoblený konec penisu se nazývá žalud. Na jeho špičce se nachází ústí močové trubice, což je otvor, kterým z těla vytéká moč. Žalud je přikrytý záhybem, kterému se říká předkožka.
Předkožka se dá shrnout (neboli přetáhnout) dozadu, směrem k tělu, čímž dojde k odkrytí žaludu. Pokud to jde, při koupání nebo sprchování by si chlapec měl předkožku přetáhnout, aby si mohl umýt i žalud penisu.

Předkožka a žalud se nejlépe myjí pod proudem vody ze sprchy. Pokud při mytí předkožky používáme mýdlo, důkladně jej opláchneme. Mýdla stačí malé množství.

Někteří muži či chlapci si předkožku stahují pod vodou, když sedí ve vaně. To ale není nejlepší způsob, protože otvorem na vrcholku žaludu by se do močové trubice mohla dostat špinavá voda z vany, která obsahuje mýdlo a jiné nečistoty.

U některých chlapců je předkožka moc úzká, takže se nedá přetáhnout. Jindy přetrvává "slepení" mezi žaludem a předkožkou neboli konglutinace. Proces uvolňování předkožky totiž může probíhat různým tempem. Zatímco před pubertou se dá předkožka stáhnout až za žalud jen u menšího množství chlapců, na konci puberty mají potíže s jejím shrnováním už jen jeden až dva chlapci ze sta.


V klidovém stavu je předkožka většinou natažená na žaludu. Pro její stahování používáme ukazováček a palec jedné ruky.


Většinou není problém shrnout předkožku alespoň tak, aby se objevil otvor močové trubice na konečku žaludu.


Pokud to jde, dá se předkožka stáhnout až k okraji žaludu.


Na posledním obrázku je předkožka stažená úplně dozadu, tedy až za okraj žaludu.

Když je předkožka moc těsná, nesmí se shrnovat násilím. Jakmile její stahování začne být nepříjemné nebo dokonce bolestivé, znamená to, že víc dozadu už se stahovat nemá! Není správné snažit se zúženou nebo "slepenou" předkožku za každou cenu násilně strhávat dozadu jen proto, aby se mohl umýt žalud!
Více informací o přetahování předkožky najdeš v publikaci "Moje knížka o předkožce", kterou si můžeš stáhnout zde:
Další části pohlavních orgánů

Kromě žaludu a předkožky jsou na chlapeckých pohlavních orgánech i další místa, jejichž mytí je třeba věnovat pozornost. K takovým "problematickým" místům patří spodní strana penisu a přední strana šourku, které k sobě většinu dne přiléhají (tedy alespoň pokud penis v klidovém stavu volně visí dolů). Mezi penisem a šourkem může zůstávat zaschlý pot, který dráždí pokožku a může způsobit nepříjemné svědění. Při mytí by sis tedy měl zvednout penis směrem nahoru a umýt i jeho spodní stranu a také přední část šourku.
Samotný šourek má na povrchu velké množství záhybů či "vrásek", a proto je důležité jej po namydlení důkladně opláchnout, aby zbytky mýdla nevysušovaly pokožku na jeho povrchu. Šourek je však třeba mýt pokud možno šetrně, protože se jedná o velmi citlivou část těla. Na šourek by sis nikdy neměl nanášet deodorant ani antiperspirant, protože kůže na jeho povrchu je velmi jemná a deodorant by způsobil její podráždění, které by se projevilo štípáním a pálením.
Okolí řitního otvoru

Součástí intimní hygieny je také udržování čistoty v okolí řitního otvoru. Ten sice nepatří mezi pohlavní orgány, ale vzhledem k tomu, že se jedná o velmi důvěrnou část lidského těla, se na něj intimní hygiena také vztahuje.


Okolí zmíněného tělního otvoru se myje stejně, jako jiné části těla, tedy mýdlem a vodou. Opět je třeba věnovat pozornost jeho důkladnému opláchnutí, protože zbytky mýdla by na těchto citlivých místech mohly způsobit podráždění a nepříjemné pocity.


Protože řitní otvor je obtížně přístupný, je vhodné jeho hygienu vykonávat v podřepu, ať již ve vaně nebo ve sprchovém koutu. Proud vody ze sprchy by však neměl být příliš silný.