Časová prodleva před další masturbací

20.05.2021

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, co mám dělat, když občas zhruba po 20 minutách masturbace, mám chuť masturbovat znovu. Je to špatné, nebo ne, popř. co mám dělat? Děkuji.

HonzaJan15, 15 let

Milý HonzoJane15,

Záleží pouze na tobě, po jak dlouhé době budeš chtít opět masturbovat. Po dosažení orgasmu a ejakulace se do krve vyplaví větší množství hormonu prolaktinu, který mimo jiné způsobuje pokles zájmu o další pokračování v sexuálních aktivitách (včetně masturbace). Během prvních několika minut až několika desítek minut po orgasmu totiž může být dotýkání pohlavních orgánů v důsledku působení prolaktinu poněkud nepříjemné. Příroda to tak zařídila, aby si organismus po energeticky náročném sexuálním výkonu alespoň na chvíli odpočinul.
Nicméně prolaktin může působit různě dlouhou dobu, což závisí nejen na množství uvolněného prolaktin, ale i na hladině mužského pohlavního hormonu testosteronu. U jedince s relativně vysokou hladinou testosteronu (přičemž do této "kategorie" spadá v podstatě každý zdravý dospívající chlapec ve věku okolo 15 let...) může prolaktin působit jen poměrně krátce, poté se opět vrací sexuální touha či "chuť" masturbovat, jak v dotazu uvádíš. Dvacet minut je vzhledem k tvému věku celkem normální doba, po kterou u tebe prolaktin působí útlum. Je pravděpodobné, že až budeš starší a hladina pohlavních hormonů v tvé krvi nižší, bude se tato doba postupně prodlužovat.