Časté močení po masturbaci

03.05.2021

Dobrý den, mám problém s tím, že potom, co se "udělám", tak musím chodit na záchod a čůrat třeba hodinu. Není to vždycky, ale je to častý už pár měsíců. Nebolí mě to, ani nečůrám nic divnýho (jako krev), ale je to hodně nepříjemný. Normálně bych řekl rodičům, ale moc jim nechci říkat, že je to po masturbaci a u doktora jsou většinou rodiče se mnou, takže takhle se taky bojím svěřit... Všiml jsem si, že tady je dotaz o prostatě, vím, že to afektuje spíše starší, ale nemůže to být tím? Že se zmenší později než má?

Jakub, 15 let

Milý Jakube,

Příčinou častého močení po masturbaci může být podráždění močové trubice, způsobené jejím nedostatečným zvlhčením preejakulační tekutinou. Preejakulační tekutina je průhledná vazká tekutina, která se tvoří v tzv. Cowperových žlázách a slouží mimo jiné ke zvlhčení močové trubice před ejakulací. K uvolňování preejakulační tekutiny dochází během masturbace či jiných sexuálních aktivit, někdy už při silném pohlavním vzrušení. Množství uvolněné tekutiny může být různé, většinou se jedná jen o pár kapek, ale i toto množství ke zvlhčení stěn močové trubice stačí.
Někdy se však preejakulační tekutina neuvolňuje vůbec (nebo téměř vůbec), obzvláště v případě nedostatečného pohlavního vzrušení nebo v případě rychlého nástupu ejakulace (tj. do několika vteřin od začátku masturbace). Produkci preejakulační tekutiny lze zvýšit tím, že samotné masturbaci předchází jakási "předehra", která spočívá v lehkém dotýkání eroticky citlivých částí těla (včetně pohlavních orgánů), které lze spojit i se sexuálními fantaziemi. Těmito lehkými doteky, případně i erotickými fantaziemi, se stimuluje tvorba preejakulační tekutiny a tělo se důkladněji připraví na následnou masturbaci a ejakulaci.
Pokud jde o zvětšení prostaty, to vede spíše k obtížnému močení. Častější močení u osob se zvětšenou prostatou je způsobeno tím, že aby skrz ni proud moči prorazil, musí být velmi silný. Častější močení při zvětšené prostatě je tedy v podstatě důsledkem jakéhosi "nedomočování".
Onemocnění prostaty spojená s jejím zvětšením se častěji vyskytují u starších mužů, nicméně v poslední době jsou stále častěji zaznamenávána i u chlapců v pubertě, ba dokonce i před pubertou. Důvodem častější diagnózy onemocnění prostaty u dětí a dospívajících je to, že v minulosti byla tato onemocnění často mylně zaměňována se zánětem vývodných cest močových, který má velmi podobné symptomy. Nicméně podle toho, co popisuješ, budou tvé obtíže způsobeny spíše nízkou produkcí preejakulační tekutiny než zvětšením prostaty.