Citlivost v oblasti nadvarlete

12.07.2021

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je normální, když mám na varleti na špičce, která směřuje jakoby ven od těla (nevím, zda se tam nachází nadvarle, nebo ne), když mám místo, kde je to dost citlivé, až když si na to mírně zatlačím, tak to jde do bolesti, proto se ptám, zda s tím mám jít na urologii, či ne. Již jednou jsem se ptal ohledně zduřelé žíly či chámovodu a ptám se znovu, zda si myslíte, že bych s tím měl také někam zajít, když mě to samotné místo nebolí? Předem děkuji za odpověď.

HonzaJan15, 15 let

Milý HonzoJane15,

Zřejmě se jedná o část nadvarlete, které může být samo o sobě velmi citlivé. Nelze vyloučit, že na dotek citlivé místo je rozšířená žíla semenného provazce, avšak není zcela obvyklé, aby k rozšíření žíly docházelo přímo v oblasti nadvarlete. Podstatné je, že citlivé místo je bolestivé až po stisku. Lékaře bys měl navštívit, pokud by bolest přetrvávala i bez stisku. Nejprve bych však doporučoval obrátit se na praktického lékaře pro děti a dorost, který může sám provést vyšetření šourku pohmatem, a teprve na základě výsledku tohoto základního vyšetření může doporučit návštěvu lékaře-specialisty, případně i vyplnit poukaz na vyšetření.
Vzhledem k tomu, že podobné obtíže se u tebe vyskytují opakovaně, by přece jen bylo dobré, kdyby ses - alespoň pro svůj klid - praktickému lékaři pro děti a dorost svěřil.