Délka penisu, masturbace, předkožka

18.06.2021

Ahoj, moje délka penisu je v klidu 5 cm a v erekci 7 cm, je to moc málo? A taky jsem nikdy nemasturboval, je to špatně? A případně jak se to dělá? A taky si myslím že mám malou předkožku, že si jí nemohu ani stáhnout, díky.

Honza, 13, za dva měsíce 14 let

Milý Honzo,

Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku sice podprůměrné, avšak stále ještě se nejedná o abnormálně malý penis neboli mikropenis. Délka penisu není dána jen dosaženým věkem či stupněm tělesného vývoje, ale také dědičnými dispozicemi, které jsou u každého trochu jiné. Je pravděpodobné, že výraznější růst penisu se u tebe teprve dostaví.
Masturbace je dráždění pohlavních orgánů za účelem dosažení příjemných pocitů. Je docela dobře možné, že už jsi někdy přece jen masturboval, jenom jsi nevěděl, že to, co děláš, se nazývá masturbace. V podstatě lze říci, že dítě nebo dospívající začíná masturbovat tehdy, když zjistí, že je mu příjemné, když se dotýká svých pohlavních orgánů, a když se jich začne dotýkat právě proto, aby si navodil příjemné pocity.
Naprostá většina dospívajících vykonává masturbaci tak, že si svoje pohlavní orgány dráždí (neboli stimuluje) pomocí ruky, případně pomocí prstů. Podrobnější informace o masturbaci najdeš na stránce Masturbace.
Pokud jde o předkožku, proces jejího uvolňování může trvat různě dlouhou dobu. Zatímco někteří chlapci si mohou bez obtíží přetahovat předkožku již v dětství, u jiných to jde až během puberty. V tvém věku má obtíže s přetahováním předkožky zhruba 15% dospívajících chlapců. Především je důležité, aby ses nesnažil předkožku stáhnout násilně, protože by sis mohl způsobit poranění. Uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným zvlhčováním pomocí vhodné masti či krému a následným jemným posunováním směrem k tělu. Podrobnější informace najdeš v publikaci "Moje knížka o předkožce", kterou si můžeš přečíst ZDE.