Délka penisu v klidovém stavu a při erekci

29.04.2021

Dobrý den, mám jednu otázku, je normální že při erekci můj penis měří 10 cm a v klidu jen 4 cm? Jaká je normální velikost penisu v mém věku? Děkuju.

Erik, 12 let

Milý Eriku,

Uvedené rozměry penisu jsou vzhledem k tvému věku naprosto normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 12 let činí 4 až 6 cm (tj. 5 ± 1 cm) v klidovém stavu a 9 až 11 cm (tj. 10 ± 1 cm) při erekci.
Rozdíl mezi délkou penisu v klidovém stavu a při erekci je dán větší nebo menší pružností závěsných vazů, na nichž je tento orgán upevněn uvnitř těla. Jestliže má muž nebo chlapec tyto závěsné vazy pružné, rozdíl v délce penisu v klidovém stavu a při erekci je výrazný, někdy až dvouapůlnásobný. Naopak u mužů a chlapců, jejichž závěsné vazy mají nízkou pružnost (jsou tuhé), je rozdíl mnohem menší. Pokud je pružnost vazivových tkání extrémně nízká, pak se při erekci penis pouze napřímí a dojde k jeho zpevnění, délkový rozdíl je však jen minimální, v krajním případě žádný.
Výraznější rozdíl v délce penisu v klidovém stavu a při erekci je tedy dán vyšší pružností vazivových tkání, což však není žádná vada ani porucha, pouze jedna z variant toho, co je normální.