Délka předkožky, četnost masturbace

20.08.2021

Dobrý den, mám dlouhou předkožku když je penis v klidu mám kolem 3cm dlouhou předkožku, nebude to třeba někdy vadit při sexu? Neměl bych jít na obřízku?
-
Mám ještě jednu prosbu, masturbuji každý den a třeba někdy když jdu z kopce dolů tak mě bolí na levé části pod bříškem. Je to z té masturbace? Měl bych snížit častost masturbace?

Márty, 13 let

Milý Márty,

1) Předkožka představuje v průměru 50% kožního pokryvu penisu. To, o čem se v dotazu zmiňuješ, zřejmě není celková délka předkožky, nýbrž délka té její části, která přesahuje přes vrcholek žaludu. Tato část předkožky se odborně nazývá akroposthion. Délka této "přesahující" části předkožky závisí na různých okolnostech, například na délce penisu, na pružnosti jeho vazivových tkání a podobně. Výrazně dlouhý akroposthion může být projevem částečného zanoření penisu, avšak může se jednat i o naprosto normální stav. Je třeba brát v úvahu, že předkožka - kromě mnoha svých dalších funkcí - představuje také určitou kožní rezervu pro pokrytí těla penisu při erekci.
Podstupování cirkumcize neboli "obřízky" rozhodně nedoporučuji, protože uvedený zákrok vede k ztrátě eroticky nejcitlivější tkáně penisu, která mimo jiné obsahuje několik tisíc specializovaných nervových zakončení.

2) Bolest, o níž se v dotazu zmiňuješ, je nejspíše nervosvalového původu. S vykonáváním masturbace zřejmě nijak nesouvisí. Důvodem bolesti může být například ochablost břišních svalů, které nevydrží nadměrnou zátěž, jíž jsou vystavovány při některých pohybech, například při běhu s kopce.
Každodenní vykonávání masturbace je u chlapce tvého věku naprosto normální. Snižování četnosti masturbace nedoporučuji. Masturbace je normální, přirozená a zdraví prospěšná činnost, která mimo jiné přispívá ke snížení psychického napětí (tenze) a zajišťuje důkladnější prokrvení tkání pohlavních orgánů.