Prolongovaná erekce 

17.07.2021

Dobrý den, chci se zeptat, jestli je normální, že když si stáhnu předkožku za žalud, tak se mi okamžitě postaví a stojí prakticky nepřetržitě i půl hodiny v kuse.

D., 13 let

Milý D.,

U dospívajícího chlapce se může erekce dostavit v podstatě kdykoliv. Také je naprosto normální, že se dostavuje například při přetahování předkožky přes žalud, protože při tom dochází ke stimulaci nervových zakončení v oblasti prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky. Prstenec předkožky obsahuje několik tisíc nervových zakončení a jedná se o eroticky nejcitlivější část penisu.
Při přetahování přes žalud se prstenec předkožky "otírá" o povrch žaludu, čímž dochází k mechanické stimulaci několika tisíc nervových zakončení současně. Není tedy divu, když v důsledku této stimulace nastane erekce, i když je pravdou, že většiny chlapců se erekce dostaví až po opakovaném přetažení předkožky přes žalud a zpět. Nicméně různí jedinci mohou na tytéž podněty reagovat různě intenzivně. Některým dospívajícím chlapcům dokonce k nástupu erekce stačí, když se penisu třeba jen zlehka dotknou nebo se jím otřou o nějaký povrch.

Také doba, po kterou erekce přetrvává, je u tebe naprosto normální. V období dospívání se u mnoha chlapců dostavuje dokonce i tzv. prolongovaná erekce, což je taková, která přetrvává až několik hodin bez ochabnutí. Důvodem je narůstající hladina pohlavních hormonů v krvi.
Zatímco u dospělého muže je několikahodinová erekce již považována za projev poruchy zvané priapismus, u dospívajících chlapců je i takto dlouho přetrvávající erekce považována za normální, a to právě s ohledem na hormonální změny, jimiž organismus prochází v období dospívání.