Jak si lépe rozumět s vrstevníky

24.07.2021

Dobrý den,
mám problém, který se týká, hlavně kontaktu s přáteli. Totiž... nedokážu se vžít mezi mé vrstevníky. Víte, já jsem velký fanoušek Cimrmana, Šimka a Grossmanna, Horníčka a Svitáčka a jiných. Jenže já nemám o kom se s tím bavit. Jistě rozjel jsem si na internetu drobný projekt s raritní záznamy DJC s jiným obsazením, a sleduje to a komentuje to spoustu lidí. Jenže za prvé je neznám a za druhé statistika tvrdí, že tento obsah sledují lidi mezi 35-43 let nejvíce, druzí jsou mezi 27-34, třetí 60+. Já vím, že na internetu si člověk může dát jaký chce a neměl bych to brát seriózně, ale něco na tom je. Když se mne třeba někdo zeptá na hudbu nebo herce, zdráhám se odpovědět, že poslouchám Blondýnky něžné a můj oblíbený herec je Jaroslav Vozáb. Nebo... řeknu to, ale ostatní řeknou něco jako: "Dobře?", a jdou za někým jiným. Často si s kantorem popovídám lépe, než s kamarády a to už asi problém je. Neříkám, že žádné nemám, to bych lhal. Ale... nemůžu je pochopit a oni zase mne. Oni mají ty svoje různé videa, s pro mne nepochopitelným humorem, a baví se třeba o hrách a to už mám pocit, že jsem starý dědek, že o tom nic nevím. Jasně, že občas, v něčem najdeme řeč, ale není to ono. Cítím se v kolektivu nesvůj, jako bych se narodil do špatného času. Neviním z toho nikoho z nich, někteří se naopak snaží tomu přijít na chuť, ale nejde to a, já si říkám, co jsem to za člověka, když nemám nikoho aspoň přibližného věku, se kterým bych se o svých oblíbencích bavil. Je logické, si asi budou povídat o nějakém vylepšení v nějaké hře, než o tom zda se mi jako Alois Kulhánek líbil více L. Smoljak nebo J. Vozáb. Často, když si čtu ty komentáře, nebo mi někdo napíše email, či když vedu nějaké konverzace, často se neuvědomuji, že ti lidé vlastně ani neví, že mi je tak málo a ani by to nepoznali. Chtěl bych se vás tedy, zeptat, jak do toho mladého světa vniknout nebo jak najít někoho, kdo má rád to co já, nebo jak někomu ukázat, to co se líbí mne. Doufám, že mi poradíte, budu vám velice vděčný.

Matouš, 13 let

Milý Matouši,

Udržování kvalitních vztahů s vrstevníky je v období dospívání jistě velmi důležité. Je sice pravdou, že většina ostatních dospívajících má jiné oblíbené herce či zpěváky, než ty, ale to ještě neznamená, že nemůžete mít nějaké jiné společné zájmy. Je vidět, že tvoji oblíbení umělci ze starší generace jsou pro tebe velmi důležití a jistě není nic špatného na tom, že máš vlastní vkus. Je jen škoda, že se trápíš kvůli obavám, zda tě tvoje specifické zájmy nevzdalují tvým vrstevníkům.
Zajímáš se o to, jak "vniknout do toho mladého světa". Vlastně už jsi jeho součástí, i když to tak možná nevnímáš. Důležité je, aby sis našel kamaráda, kterému bys mohl důvěřovat. Nesnaž se co nejrychleji získat co nejvíce kamarádů, raději přemýšlej o tom, zda v tvém okolí není chlapec tvého věku, který také není právě obklopen smečkou kamarádů. Když mu dáš najevo, že o něj máš zájem bez ohledu na to, že není dvakrát populární, tak jistě ocení, že s ním chceš kamarádit. Přitom to může být docela zajímavý člověk, který má řadu zajímavých zálib, koníčků či znalostí.
Jestliže se tvoje zájmy nějak zásadně liší od zájmů většiny ostatních vrstevníků, pak jeden dobrý kamarád pro tebe zřejmě bude mít více pochopení, než celá skupina kamarádů, s nimiž tě však spojuje pouze povrchní kamarádství.
Na svého nového kamaráda, kterého si najdeš, nemusíš hned vyrukovat se svými oblíbenými herci či zpěváky. Jestliže tě pozná jako čestného, upřímného a spolehlivého člověka, jistě si s tebou nepřestane rozumět jen proto, že se ti líbí jiní herci a zpěváci, než jemu. Možná, že se o takové věci vůbec nezajímá, a že se od tebe rád nechá poučit.
Je pochopitelné, že si o svých zájmech a zálibách chceš povídat s vrstevníkem, i když pro tebe asi bude dost obtížné najít někoho, kdo by tvé zájmy sdílel. Ale dobří kamarádi se spolu mohou bavit v podstatě o čemkoliv, aniž by se při tom jeden z nich nudil. A i kdybyste neměli žádné společné zájmy či záliby, jistě si najdete řadu témat, která vás oba zaujmou.
Především by ses však neměl snažit být jiný, než jsi, a to jen proto, aby ses zalíbil nebo zavděčil ostatním. Tvoji kamarádi nebo spolužáci mají právo mít svoje oblíbené hry nebo videa, stejně jako ty máš právo mít své oblíbené herce a zpěváky. Pokud si najdeš dobrého kamaráda, s nímž si budete navzájem rozumět, jistě ani jednomu z vás nebude vadit, že ten druhý má trochu jiné zájmy a záliby. A jestliže tě kamarád bude přijímat takového, jaký jsi, jistě mu nebude dělat problém ani to, když se občas rozpovídáš o svých oblíbených umělcích.