Jizvičky na předkožce

20.05.2021

Dobrý den,
Mám na okraji předkožky takové malinké jizvičky a když mám erekci předkožka mi nejde přetáhnout přes žalud. Chtěl bych se zeptat co se s tím má dělat? A případně jaký doktor se má navštívit? Děkuji za odpověď.

Tomáš R., 16 let

Milý Tomáši R.,

Předkožka obsahuje velké množství záhybů či jakýchsi "vrásek", které vedou rovnoběžně k prstenci předkožky. O jizvičky se jedná v případě, že vedou kolmo k prstenci předkožky. Jizvičky vznikají zpravidla v důsledku násilných pokusů o přetažení zúžené předkožky. Problém spočívá v tom, že zjizvená tkáň je méně pružná, než tkáň nezjizvená, a tudíž obtíže s přetahováním předkožky se při jejím zjizvení ještě zhoršují.
Pokud trpíš jizevnatou formou fimózy, připadá v úvahu léčba pomocí mastí či krémů s obsahem kortikosteroidů II. nebo III. třídy (advantan, afloderm, elocom, dermatop, beloderm), které se vydávají pouze na lékařský předpis. Předepsat by ti je mohl například kožní lékař.
Předkožku si můžeš zvlhčovat i pomocí nekortikoidních mastí či krémů (např. panthenol, bepanthen, calcium pantothenicum), avšak při zjizvení budou mít zřejmě jen dočasný účinek (obtíže ustoupí pouze v době, kdy budeš mast či krém používat, poté se však zřejmě opět vrátí).