Krátká uzdička, mazová žlázka na šourku

14.07.2021

Dobrý den.
V říjnu mi bude 16 a pořád mi nejde přetáhnout předkožka přes žalud. Mám asi fimózu a též jsem si všiml že uzdička co spojuje žalud s předkožkou je natolik krátká, že ta předkožka ani nejde dostatečně dolů... Vím že to není normální, ale chtěl bych vědět co s tím dělat?
Též chci říci že mám na varlatech bílý pupínek. Rok zpátky jsem na tom samém místě měl malé klíště. Pupínek má bílou barvu, nezvětšuje se, nerudne, nesvědí. Prostě tam jen je. Chci se zeptat jestli je to nebezpečné?

Vojta, skoro 16 let

Milý Vojto,

Obtíže s přetahováním předkožky u tebe může způsobovat krátká uzdička (frenulum breve) na spodní straně žaludu. Není vyloučeno, že u tebe zároveň přetrvává relativní zúžení předkožky, což však nemohu posoudit. Nemusí se však jednat o žádnou vadu, nýbrž o variantu normálního vývoje. Proces uvolňování předkožky může trvat různě dlouhou dobu a není časově limitován. Podrobnější informace najdeš v příručce Moje knížka o předkožce.

Pokud jde o bílý "pupínek" na šourku (tj. na váčku, v němž jsou umístěna varlata), pravděpodobně se jedná o zduřelou (tj. zvětšenou) mazovou žlázku. Zvětšení některých mazových žlázek souvisí s nárůstem produkce kožního mazu, který je spojen s hormonálními změnami v období dospívání. Zduření mazové žlázky nijak nesouvisí s tím, že v minulosti došlo na stejném místě ke kousnutí klíštětem. Zduřelé mazové žlázky nepředstavují zdravotní problém, který by vyžadoval nějakou léčbu.