Masturbace, krvácení

26.04.2021

Dobrý den, už párkrát jsem masturbovala, bylo to vždycky příjemné, ale po tom když jsem čůrala, tak to hodně pálilo a musela jsem po kouskách, tak jestli se něco nestalo. A ještě jeden dotaz, když jsem si to dělala, tak ze mě kapala krev a ještě nemám menstruaci. Děkuju za odpověď.

Ann, 12 let

Milá Ann,

Záleží na tom, jakým způsobem masturbaci vykonáváš. Většina dívek se při masturbaci dotýká svých vnějších pohlavních orgánů (malých stydkých pysků, klitorisu, záhybu nad klitorisem) a při tomto způsobu masturbace v podstatě nehrozí žádné poranění, které by vedlo ke krvácení. K takovému poranění by mohlo dojít například při zavádění cizích předmětů do pochvy.
Krvácení však nemusí souviset s vykonáváním masturbace. U některých dospívajících dívek se vyskytuje tzv. juvenilní metrorágie, což je krvácení mimo menstruační cyklus. Jeho důvodem může být například hormonální nerovnováha, vnitřní poranění, zánětlivé onemocnění a podobně.
Nepříjemné pocity při močení mohou být způsobeny buď zánětlivým onemocněním vývodných cest močových, nebo mechanickým podrážděním v okolí ústí močové trubice (tedy otvoru, jímž z těla vychází moč). Opět není jisté, zda tyto obtíže souvisejí s masturbací. Pokud ano, mohlo by být jejich příčinou nadměrné tření při masturbaci způsobené nedostatečným zvlhčením pohlavních orgánů.
Když je dívka nebo žena pohlavně vzrušená či vykonává masturbaci, uvolňuje se z drobných žláz v okolí ústí močové trubice a poševního vchodu speciální tekutina, která slouží ke zvlhčení pohlavních orgánů. U některých dívek se však tato tekutina uvolňuje pouze v nepatrném množství, v důsledku čehož je zvlhčení pohlavních orgánů nedostatečné a při jejich tření "nasucho" dochází k podráždění, případně i k drobným oděrkám.
V takovém případě lze k "dodatečnému" zvlhčení pohlavních orgánů při masturbaci použít buď lubrikační gel, nebo nějakou jeho vhodnou náhražku, například neparfémovaný pleťový krém pro citlivou pleť. Tím se sníží nadměrné tření a zároveň i riziko podráždění či drobných poranění. U každého takového prostředku však záleží na tom, jak na něj bude tělo reagovat. Pokud by zvolený gel nebo krém způsoboval nepříjemné podráždění, zarudnutí a podobně, neměla bys jej dále používat a raději přejít na nějaký jiný.