Masturbace v přítomnosti druhé osoby

08.07.2021

Dobrý den, je mi 14 a zajímá mě jestli je v pořádku že před svým bratrancem masturbuji? Je mu 11 let a vůbec mu to nevadí, spíš to vždycky bereme jako takovou rutinu. Dost ho baví mě pozorovat. Jednou jsme i masturbovali spolu, ale on neejakuloval, tak byl smutný, proto se teď jen dívá a čeká. Je to v pořádku?

Tomáš, 14 let

Milý Tomáši,

Masturbace je sama o sobě naprosto normální, avšak zároveň se jedná o velmi důvěrnou činnost, pro kterou by sis měl najít dostatek soukromí. Pokud nemáš pokoj jenom sám pro sebe, můžeš pro vykonávání masturbace využít například koupelnu nebo jinou místnost, kde budeš mít klid a soukromí.
Společná masturbace s vrstevníkem téhož pohlaví sice nepředstavuje žádnou abnormalitu (mnohdy k ní dochází například tam, kde dva či více dospívajících chlapců sdílí společný pokoj - např. na různých soustředěních a podobně), avšak v případě bratrance bych viděl problém ve výraznějším věkovém rozdílu a zejména v tom, že ty sám jsi již mnohem vyspělejší, než tvůj bratranec, který - jak v dotazu uvádíš - dosud neejakuluje. Nejedná se tedy o klasickou společnou masturbaci dvou dospívajících jedinců, nýbrž o masturbaci dospívajícího v přítomnosti dítěte, což už lze z morálního hlediska považovat za problém. Něco jiného by bylo, kdyby tvůj bratranec byl alespoň přibližně stejně pohlavně vyspělý, jako jsi ty, což však dosud není. Z tohoto důvodu se domnívám, že vykonávání masturbace v přítomnosti tvého mladšího bratrance není zcela v pořádku.
V dotazu sice uvádíš, že bratranci "to nevadí", avšak vzhledem k jeho věku je možné, že z takovýchto věcí ještě "nemá rozum", a tudíž není schopen sám posoudit, jaké jednání je či není přiměřené. Možná by bylo dobré, kdybys bratranci (jako starší mladšímu) vysvětlil, že masturbace je sice normální, ale že se jedná o velmi důvěrnou činnost, kterou je třeba vykonávat v soukromí, podobně jako i některé jiné činnosti (můžeš použít například přirovnání k návštěvě WC).