Menší rozměry penisu v důsledku cirkumcize

19.07.2021

Dobrý den,
Mám dotaz ohledně růstu penisu. Mám obřízku a při erekci mám cca 10,5 cm. Bojím se, že to je nedostačující. Prosím o ujištění. A ještě, nemá obřízka vliv na růst penisu? Děkuji.

Martin, 14 let

Milý Martine,

V důsledku cirkumcize (neboli "obřízky") může dojít k částečnému zanoření penisu a tím i k jeho vizuálnímu "zkrácení". To však závisí také na délce a pružnosti závěsných vazů, na nichž je penis uvnitř těla upevněn. U chlapců či mužů s pružnými závěsnými vazy může v důsledku cirkumcize dojít k zanoření topořivých těles penisu až o několik centimetrů. Jsou-li závěsné vazy méně pružné, zanoření penisu je méně výrazné.
Délka penisu, kterou uvádíš v dotazu, je sice podprůměrná, avšak stále ještě normální. Rozhodně se nejedná o abnormálně malý penis neboli tzv. mikropenis. Nemusíš se obávat, že délka tvého penisu je nedostačující. Pro vykonávání pohlavního styku je i uvedená délka plně dostačující.
K zastavení růstu penisu v důsledku chirurgického zákroku dochází jen zřídka, problémem bývá spíše jeho částečné zanoření (viz výše). Při částečném zanoření má penis stále stejnou délku, tj. nedochází k jeho zmenšení, i když na povrch těla vystupuje menší část penisu, než před zanořením. Jinak ovšem platí, že mezi všemi možnými důsledky či nežádoucími účinky cirkumcize (k nimž patří např. hyperkeratinizace žaludu, uretrální stenóza aj.) představuje případné "zkrácení" délky penisu ještě ten nejméně závažný.