Menstruace a výtok

11.08.2021

Dobrý den,
prosím o radu ohledně pomenstruačního výtoku. Po každé menstruaci jsem měla 1-2 dny hnědý výtok. Když jsem posledně byla u gynekoložky, ptala se mě, jestli mívám nějaké výtoky, tak jsem řekla, že mívám jen ten hnědý po menstruaci a ona mi řekla, že je to normální, že se tím tělo dočišťuje.
Jenže v pondělí mi menstruaci skončila, přestala jsem krvácet, ale ten hnědý výtok se vůbec nedostavil. Znamená to nějaký zdravotní problém a mám opět jít na gynekologii? Děkuji za odpověď.

Anet, 16 let

Milá Anet,


Tzv. deskvamační fáze menstruačního cyklu, při níž dochází ke krvácení, trvá obvykle 3 až 4 dny, ale někdy může trvat 1 den až 7 dní. To, co označuješ jako pomenstruační výtok, je jen pokračování deskvamační fáze menstruačního cyklu, tedy pokračování krvácení. Hnědé zbarvení je způsobeno rozkladem krve, přesněji řečeno rozkladem červeného krevního barviva neboli hemoglobinu. U dospívajících dívek se totiž někdy stává, že menší množství krve opouští tělo až s určitým časovým odstupem. Proto má krev hnědé zbarvení, stejně jako například krev, která zaschla na polštářku náplasti.
Absence tohoto hnědého výtoku (hovorově se pro něj používá také výraz "špinění", který mi však nepřipadá příliš vhodný, protože vyvolává falešný dojem, že dívka je v době menstruace nějakým způsobem "nečistá") není důvodem ke znepokojení. Někdy se dostavuje, jindy ne. Záleží na tom, jak dlouhá doba uplyne mezi odloučením krve a drobných částeček sliznice ze stěn dělohy a jejím uvolněním z těla ven.