Neobvyklý útvar na varleti

27.05.2021

Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně samovyšetřování varlat. Varlata si vyšetřuji sám každý měsíc na začátku, ale chtěl bych se zeptat, zda nevíte, co by mohla být žláza, která vede k jednomu konci levého varlete a má zvláštní tvar, není pravidelná a spíše dost nepravidelná a "klouzavá". Ptám se, protože jsem si tuto žlázu vedoucí k levému varleti u pravého nenahmatal a přišla mně dost zvláštní. Předem děkuji moc za odpověď.

Doplňuji k předchozímu dotazu: tuto žlázu jsem nalezl ve sprše, pak zase spíše ustoupila. Také je možné, že jsem si ji nahmatal i na druhém varleti, ale třeba je jen o něco menší. Díky.

HonzaJan15

Milý HonzoJane15,


K varlatům přiléhají nadvarlata, přičemž je možné, že na jedné straně je nadvarle lépe hmatné, než na druhé. Také by se mohlo jednat o rozšířený úsek žíly, která prochází semenným provazcem. K rozšíření žil semenného provazce dochází u dospívajících chlapců poměrně často. Naproti tomu není pravděpodobné, že by se jednalo o nádor. Ten by byl umístěn spíše ve spodní části varlete nebo po straně a byl by tvrdý.
Pokud bys v šourku cítil bolest, navštiv lékaře. Mohlo by se jednat o projev narušeného odtoku krve z varlete.