Nezájem o dívky

04.07.2021

Je špatný, že se nezajímám o holky ani je nechci? Zajímám se spíš o MHD.

Honza, 13, za měsíc 14 let

Milý Honzo,

Kvůli tomu, že se nezajímáš o dívky, by ses neměl znepokojovat. Možná, že se o ně začneš zajímat někdy později. Zatímco někteří chlapci začínají chodit s dívkami již v prvních letech puberty (podle různých výzkumů sexuálního chování mládeže se věk první schůzky pohybuje okolo 14 - 15 let), jiní mají první schůzku třeba až v šestnácti, sedmnácti nebo osmnácti letech.
Je naprosto normální, že máš nějakou zálibu, například v městské hromadné dopravě. Jistě toho víš hodně o tramvajovém provozu, vozidlech MHD a podobně, což je jistě krásný a ušlechtilý koníček, který se - kdo ví? - možná jednou stane i tvojí profesí. Bylo by krásné, kdyby každý dospívající člověk měl nějaký takový zájem, ať už o cokoliv.
Pokud jde o vztahy s dívkami, je možné, že na sobě hledáš a nacházíš nějaké "nedostatky", které tě od podobných vztahů odrazují. Možná, že tvůj nezájem o dívky je způsobený skrytými či podvědomými obavami z toho, že o tebe žádná dívka nebude mít zájem. Je důležité, abys na sobě nehledal jen samé nedostatky, ale uvědomoval si i svoje kladné vlastnosti, silné stránky a přednosti, které by řada dívek jistě ocenila.
Jistě to ale neznamená, že by ses měl k navazování kontaktů s dívkami nutit, pokud o ně - alespoň prozatím - nemáš zájem. Na tom, že tě dívky nezajímají, přece nemusí být nic "špatného" ani nenormálního.