Obavy z pohlavního styku

06.07.2021

Dobrý den, mám dotaz ohledně mého sexuálního vztahu mezi mnou a přítelkyni. Ona by totiž měla se mnou ráda pohlavní styk, ale já se na to necítím. Nikdy jsem to nezkoušel ani nedělal. Když jí řeknu ne, tak je z toho vždycky smutná. Mám jí to nějak vysvětlit? Předem děkuji za odpověď.

Zebrostán, 16 let

Milý Zebrostáne,

Svým způsobem je pochopitelné, když se dospívající člověk necítí být na pohlavní styk připraven. Takové pocity se častěji vyskytují u dívek, ale mohou se dostavit i u chlapců. Ti se sice na první pohlavní styk většinou těší, mnohdy však z něj mají i obavy. Pro mladého člověka je pohlavní styk něčím zcela novým a dosud nepoznaným, což by mohlo vysvětlovat tvé obavy z toho, s čím dosud nemáš žádné zkušenosti.
Pokud má tvoje dívka dostatek empatie, tedy schopnosti vcítit se do druhého a vidět věc "jeho očima", projeví pro tvé obavy pochopení. Nebude na tebe naléhat, ale spíše se ti pokusí pomoci překonat tvůj problém. Jestliže má dívka zájem o důvěrný tělesný kontakt, můžeš jí alespoň částečně vyjít vstříc tím, že spolu budete vykonávat tzv. nekoitální sexuální aktivity. Jedná se o takové formy sexuálního kontaktu, při nichž nedochází přímo k zavedení partnerova penisu do partnerčiny pochvy. Podrobnější informace o nekoitálních sexuálních aktivitách najdeš v příslušné pasáži na stránce Milostné vztahy.
Oproti pohlavnímu styku v užším slova smyslu neboli koitu mají tzv. nekoitální aktivity několik nesporných výhod. První spočívá v tom, že dvěma začínajícím milencům umožňují, aby se více sblížili a důkladněji poznali tělo partnera/partnerky a jeho/její pocity, čímž jim pomohou překonat případné obavy z důvěrného tělesného kontaktu. Druhá výhoda spočívá v tom, že na rozdíl od koitu nemůže při vykonávání nekoitálních sexuálních aktivit dojít k nechtěnému početí.
Přitom i nekoitální sexuální aktivity mohou vést k uspokojení obou zúčastněných, ba některé páry jim dávají před pohlavním stykem v užším slova smyslu dokonce přednost a tvrdí, že při nich prožívají intenzivnější pocity a větší uspokojení, než při klasické souloži.