Omdlévání ve vydýchaných místnostech

08.05.2021

Dobrý den,
chtěla bych poprosit o radu. Za poslední 4 roky jsem 2x omdlela na výletě v uzavřené místnosti. Ty místnosti nebyly pořádně vyvětrané a to mi asi nedělá dobře. Na vyšetřeních jsem byla a vše dopadlo v pořádku. Prostě mi bylo řečeno, že některým lidem nesedí vydýchané prostory. Před tím omdlením mi začalo být trošku špatně a řekli mi, že kdyby se to opakovalo, tak má jít někam ven na vzduch a sednout si. Jenomže, když jsem na výletě na prohlídce, tak nemůžu jen tak odejít a nebo si sednout na podlahu. Chci se zeptat, kdyby se mi to ještě někdy třeba mělo stát, dá se tomu omdlení nějak zabránit? Třeba nějakými doplňky stravy nebo tak něco? Četla jsem, že by proti tomu mělo fungovat i to, když pevně přitisknu nohy přes sebe. Je to pravda? Děkuji za radu.

Anet, 16 let

Milá Anet,

Popsané obtíže mohou být projevem hypotenze (tj. nízkého krevního tlaku) nebo tzv. respirační insuficience (tj. dechové nedostatečnosti). Každý z uvedených zdravotních problémů může mít opět několik příčin.
U mnoha mladých lidí je dýchání příliš mělké a povrchní. V podstatě dýchají jen tak, aby se neudusili. Při nedostatku kyslíku v uzavřené a nevětrané místnosti se u nich pochopitelně dostavují mdloby. Zkus se zaměřit na to, jak dýcháš. Pomoci by ti mohla dechová cvičení, tedy střídání hlubokých nádechů a výdechů. Cvičení se provádí vsedě.
Dalším problémem může být tzv. břišní dýchání. Mnozí mladí lidé při dýchání zapojují převážně břišní svaly, protože je to pro ně pohodlnější. Jenže břišní dýchání nemusí zajistit dostatečný přísun vzduchu. Správně by se do dýchání měly zapojovat svaly hrudníku. Pozoruj své tělo při dýchání. Pokud se zvedá břicho, dýchání není správné. Měl by se zvedat hrudník. Zkus "zatáhnout" břicho a položit na něj obě ruce, aby se nehýbalo. Poté dýchej pouze za použití hrudních (mezižeberních) svalů.
Dále doporučuji sledovat krevní tlak. Kvůli měření tlaku nemusíš chodit k lékaři, v dnešní době si jej lze bezplatně změřit i v některých lékárnách. Pokud by naměřený tlak byl nižší než 100/65, doporučoval bych zakoupení tlakoměru domů (prodává se ve zdravotnických potřebách a cena se pohybuje okolo 500 až 1 000 Kč).