Opožděný nástup vývoje pohlavních znaků

14.06.2021

Dobrý den, prosím o radu. Ještě nejsem v pubertě, mám malý penis, v erekci jenom 8 cm a nerostou mi vůbec chlupy. Dá se puberta nějak urychlit?

Kluk s malym penisem, 13 let

Milý Kluku s malym penisem,

První známky nastupujícího pohlavního dospívání se u chlapců objevují nejčastěji ve věku 10 až 11 let, ale může to být třeba i o 2 - 3 roky později, niž by se muselo nutně jednat o projev opožděného nástupu puberty.
Ochlupení okolo pohlavních orgánů se u chlapců začíná vyvíjet nejčastěji ve věku 11 - 13 let, avšak opět platí, že pozdější nástup vývoje tohoto tělesného znaku nemusí být ještě projevem poruchy. Stav ochlupení je dán nejen dosaženým stupněm tělesného vývoje, ale i genetickými dispozicemi, které jsou u každého člověka trochu jiné.
Délka penisu, kterou v dotazu uvádíš, je sice vzhledem k tvému věku podprůměrná (průměrná délka penisu u chlapců ve věku 13 let činí 5 až 7 cm v klidovém stavu a 11 až 14 cm při erekci), avšak rozhodně se nejedná o penis abnormálně malých rozměrů neboli mikropenis. "Průměrný" totiž neznamená totéž, co "normální" nebo "správný".
Samozřejmě, že nástup puberty lze uměle urychlit pomocí hormonální léčby, avšak ta připadá v úvahu pouze v případě prokázané poruchy v podobě opožděné puberty. Pokud máš pochybnosti o tom, zda se tvoje tělo vyvíjí normálně, můžeš se svěřit praktickému lékaři pro děti a dorost, který provede kontrolu pohlavních znaků a v případě podezření na opožděnou pubertu vystaví poukaz na vyšetření na endokrinologii. Součástí tohoto vyšetření je i odběr krve za účelem stanovení hladiny pohlavních hormonů.
V případě, že by se prokázala opožděná puberta, připadá v úvahu hormonální léčba. Avšak také je docela dobře možné, že vývoj pohlavních znaků u tebe sice nastoupil později než u většiny ostatních chlapců nebo probíhá pomaleji, avšak přitom netrpíš žádnou poruchou, kterou by bylo třeba léčit. Puberta není závod, ve kterém by se soutěžilo o tom, kdo dospěje dříve a rychleji.