Péče o tělo, hygiena, masturbace, informační stránky

15.06.2021

Dobrý den, mám na Vás 6 otázek. 1. Jak pečovat o čistotu svého těla a pohlavního orgánu a čím si mohu mazat tělo? 2. Jak správně masturbovat a co dělat se spermatem? 3. Co mám dělat, když mě pálí penis a svědí mě? 4. Bratr si stěžuje, že ho bolí penis a rád si se mnou o tom povídá. 5. Jsou nějaké jiné stránky než tyto, co bych mu mohl ukázat? 6. Jsou nějaké stránky, kde jsou videa o pubertě a hygieně?

Koumák, 13 let

Milý Koumáku,

1) Nejprve si přečti stránku Pečujeme o sebe, kde najdeš řadu informací týkajících se hygieny a všeho, co s ní souvisí. Hygieně chlapeckých pohlavních orgánů je věnována stránka Intimní hygiena chlapců.
Pokud máš suchou pokožku, můžeš pro "mazání těla" používat například hydratační pleťový krém či tělové mléko.

2) "Správný" je takový způsob vykonávání masturbace, který vede k dosažení očekávaného cíle, tedy k dosažení příjemných pocitů. Nemohu ti poskytnout nějaký univerzální návod, protože každému může vyhovovat něco jiného. Ty sám musíš zjistit, jak tvoje pohlavní orgány reagují na různé doteky a co je ti nejvíce příjemné. To za tebe nikdo neudělá.
Existují různé způsoby, jak masturbaci vykonávat. Někteří chlapci a muži používají při masturbaci celou ruku, jiným k tomu stačí 2 až 3 prsty. Rozdíly mohou být i ve větší či menší síle stisku a v rychlosti vykonávání masturbačních pohybů (což jsou pohyby ruky při masturbaci). Kromě toho lze masturbaci vykonávat v různých tělesných polohách. Záleží však opravdu pouze na tobě, čemu dáš při vykonávání masturbace přednost.
Pokud jde o sperma, ze všeho nejlepší je nechat jej volně vytéci a nesnažit se jej zadržovat či zachycovat. Když sperma skončí na těle, stačí se jít umýt. Pokud sperma potřísní oblečení nebo ložní povlečení, stačí jej otřít papírovým kapesníkem a dát vyprat. Pokud jsou na oblečení nebo povlečení zaschlé skvrny od spermatu, lze je vyčistit pomocí teplé vody se špetkou soli (ale pozor, některé látky při tom mohou pouštět barvu).

3) Svědění a pálení mohou být způsobeny nedostatečnou hygienou, viz odpověď na tvoji otázku č. 1. Podráždění citlivé pokožky na pohlavních orgánech může způsobovat i nevhodné spodní prádlo z umělých tkanin. Doporučuji nosit spodní prádlo ze 100% bavlny. Důležitá je rovněž každodenní výměna spodního prádla.

4) Tvůj bratr má zřejmě podobný problém, jako ty. Jestliže je bratr mladší než ty, bylo by hezké, kdybys jej jako starší a zkušenější poučil, že má své pohlavní orgány udržovat v čistotě pravidelným mytím.

5) Bratrovi můžeš samozřejmě ukázat tyto stránky. Možná, že existují i jiné stránky pro dospívající, ale nemám o nich úplný přehled.

6) Pokud vím, některé zahraniční televize natočily různé dokumentární seriály pro dospívající, které jsou věnovány pohlavnímu dospívání a všemu, co s ním souvisí (včetně hygieny). Avšak není mi známo, že by něco podobného vzniklo i v naší zemi. Poměrně zdařilý je například dokumentární seriál pro dospívající s názvem "Pubertet", který v roce 2015 natočila norská televize NRK TV. Problém ovšem spočívá v tom, že seriál je v norštině, které u nás asi málokdo rozumí...