Podprůměrná tělesná hmotnost

03.08.2021

Dobrý den,
mám takový problém, trpím podváhou. Měřím 185cm a vážím 60-61kg. Podváhou trpím už strašně dlouhou dobu asi od 14 let. Byl jsem i na vyšetření krve a tu mám v pohodě. Řekl bych, že ale přijímám dost živin a vitamínů. Každý dne sním 1-2 domácí vejce. Dále 2 banány, a také okurky a jogurty. Dále bych rád zmínil, že můj děda v mém věku trpěl také podváhou. Mohlo by to být dané geneticky? Poradíte mi, co mám dělat?
Moc díky.

Jan, 16 let

Milý Jane,

Výrazně nízká tělesná hmotnost je ve většině případů opravdu dána genetickými dispozicemi. Hodnota indexu tělesné hmotnosti u tebe činí 17,5 (optimální hodnoty pro chlapce ve věku 16 let se pohybují v rozmezí 19,5 až 22). Přestože absolutní hodnota tvojí tělesné hmotnosti je jen mírně podprůměrná (u chlapců tvého věku činí průměrná tělesná hmotnost 64,3 kg), vzhledem k nadprůměrné tělesné výšce trpíš podváhou.
Pro jedince, jejichž postava je na základě vrozených dispozic štíhlá a protáhlá, může být přibrání na váze mnohem větším problémem, než jakým je pro obézní jedince zhubnutí. I když přijmeš větší množství potravin s vysokou výživnou hodnotou, na tvé hmotnosti se to nemusí nijak zvlášť projevit, pokud metabolismus tuků, cukrů a bílkovin v tvém těle neprobíhá tak, jako u většiny ostatních. Pomoci by snad mohla návštěva metabolické poradny (tyto poradny působí při některých zdravotnických zařízeních - nemocnicích či poliklinikách), kde by pro tebe mohli na základě výsledků vyšetření metabolismu sestavit doporučení pro úpravu stravování.