Pohyby varlete v šourku, návštěva lékaře

25.08.2021

Dobrý den,
nezávisle na dotaz od Lukáše mám pocit, že trpím nějakou lehčí formou varikokély. Zdá se mi, že pravé varle se mi v šourku divně točí, když si prosahávám šourek, tak cítím více žíly u pravého varlete, respektive na pravé části šourku. Občas mám divný pocit v pravém varleti, většinou po masturbaci. Je možné, že se jedná o nějakou lehkou formu varikokély? V případě, že bude v odpovědi na tuto otázku doporučení k lékaři, zašel bych si na urologii a že by mi nic nebylo, nebudou mít lékaři pocit, že si vymýšlím a že to možná dělám z perverzností? Jak se předem ujistit, že bych měl jít k lékaři?
Dále se delší dobu lečím, pravidelně se setkávám s lékaři, má to vliv na můj sociální život. Stalo se mi, že mě opustili někteří přátelé, že je tím "otravuji", že je na ně toho moc... Přemýšlím nad tím, že bych se vzdal léčby a snažil se nějak aspoň užívat. Bojím se o ty, který mi zůstali, aby mi taky neodešli...

Jakub, 15 let

Milý Jakube,

Větší hmatnost semenných provazců ještě nemusí být příznakem varikokély. Pokud jde o otáčení varlete v šourku, to může být způsobeno stahováním a uvolňováním svalů, které obklopují semenný provazec. Konkrétě se jedná o tzv. kremasterový sval, který se též anzývá zdvihač varlete. U mnoha dospívajících chlapců dochází k samovolnému stahování těchto svalů, což vyvolává dojem, jako by se varle v šourku pohybovalo. Nejedná se však o žádnou poruchu.
Nebezpečný stav představuje pouze tzv. torze varlete neboli testikulární torze, při níž dojde k otočení varlete podél jeho osy, a tím k zaškrcení cév, které procházejí semennými provazci. Následuje zastavení přítoku krve do varlete. Avšak testikulární torze je natolik bolestivý stav, že kdyby se u tebe dostavila, jistě bys sám co nejrychleji navštívil lékařskou pohotovost.
Pokud máš nějaké pochybnosti o svém zdravotním stavu, je na místě navštívit lékaře. I kdyby se jednalo o "planý poplach", lékař se na tebe jistě nebude zlobit. Vždy je lepší navštívit lékaře i s nějakou "maličkostí", než podcenit příznaky závažného onemocnění.
Pokud máš pocit, že kvůli pravidelné léčbě tě opouštějí přátelé, měl bys zvážit, zda je nutné a vhodné, abys se svými přáteli hovořil o svých zdravotních problémech a o návštěvách u lékaře. Možná, že pro některé lidi z tvého okolí je skutečně náročné, když mají neustále poslouchat, jak jsi byl u lékaře a s čím se léčíš. O takových věcech si mezi sebou rádi povídají starší lidé (z nichž mnozí se vyloženě "chlubí" tím, u jakých lékařů a s jakými nemocemi se léčí nebo léčili), ale mezi mladými lidmi nejsou podobná témata příliš oblíbená.