Praskliny na žaludu

05.06.2021

Dobrý den, už pár let mě trápí takové praskliny na žaludu. Žalud se neloupe ani nesvědí, myslím že je to způsobeno vysušením pokožky ale nejsem si jistý. Může to být způsobeno menším natržením uzdičky ve 14letech? Jde to nějak vyléčit? Mám zkusit hydratační krém?

Adam, 16 let

Milý Adame,

Záleží na tom, zda se jedná o trhlinky, k jejichž tvorbě dochází v důsledku vysušování žaludu, nebo pouze o rýhy, které se mohou běžně vyskytovat na povrchu žaludu.
K vysušování povrchu žaludu dochází například v důsledku jeho delšího obnažení a otírání o spodní prádlo či oblečení. Kromě vysušování dochází na povrchu žaludu ke zvýšené keratinizaci (tj. k tvorbě silnější vrstvy zrohovatělé tkáně) a následnému popraskání silně keratinizované vrstvy. Řešením je každodenní ošetřování žaludu pleťovým krémem nebo panthenolovou mastí.
Poranění uzdičky by mohlo způsobit omezení průtoku krve, ovšem pouze v případě, že by došlo k poškození frenulární arterie, což je tepna, která prochází uzdičkou. Vysušování povrchu žaludu však se zmíněným poraněním zřejmě nesouvisí.