Přetahování předkožky, sperma na žaludu

15.06.2021

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, v klidovém stavu když chci přetáhnout předkožku, je mi to nepříjemné, někdy i dost bolestivé. Je to normální?
A jestli je nějak škodlivé, že po masturbaci mám zaschlé sperma na žaludu? A nejde mi umýt, protože si skoro nedokážu přetáhnout předkožku v klidovém stavu.

Adam, 14 let

Milý Adame,

V tvém věku se obtíže s přetahováním předkožky vyskytují přibližně u 15% chlapců. Příčinou těchto obtíží může být buď zúžení prstence předkožky, nebo její "slepení" se žaludem. Proces uvolňování předkožky může probíhat různým tempem a není časově limitovaný. Zatímco u některých chlapců se předkožka uvolňuje již v dětství, u jiných až během puberty.
Především je důležité, aby sis předkožku nezkoušel strhávat násilím, protože by sis mohl způsobit poranění, které by komplikovalo proces jejího přirozeného uvolňování. Předkožku by sis neměl nikdy přetahovat tak daleko, abys cítil bolest.
Proces uvolňování předkožky lze podpořit jejím pravidelným ošetřováním pomocí vhodné masti či krému. V lékárně si můžeš koupit například panthenolovou mast (panthenol, bepanthen, calcium pantothenicum a podobně). Podrobnější informace o uvolňování předkožky najdeš v příručce "Moje knížka o předkožce", kterou si můžeš stáhnout ZDE.
Pokud jde o mytí penisu, prozatím si myj pouze ty jeho části, které jsou dobře přístupné. Problém se zasycháním spermatu na žaludu můžeš vyřešit tím, že při ejakulaci necháš sperma volně vytéci a nebudeš jej zachycovat v prostoru mezi žaludem a předkožkou. I když si zatím nemůžeš přetáhnout předkožku úplně, můžeš si těsně před ejakulací obnažit alespoň ústí močové trubice a jeho bezprostřední okolí, aby ejakulát mohl volně vytéci.