Příčiny erekce

22.07.2021

Dobrý den,
chci se zeptat, jestli nevíte proč mám vždycky erekci z ničeho nic, když jdu ven. Vždy, když jdu ven, tak erekce začne asi po 15 minutách. Někdy je to pro mne dost trapné, když jsem na ulici a penis mi stojí. Dělá mi to jen venku, doma ne.

Honza, 16 let

Milý Honzo,

U dospívajícího chlapce se erekce může dostavit v podstatě kdykoliv a kdekoliv. Příčinou je narůstající úroveň hladiny pohlavních hormonů v krvi. Jedná se o naprosto normální jev.
Není sice obvyklé, aby byla erekce vázána pouze na určité prostředí (tedy například "jen venku", "jen doma" a podobně), avšak u dospívajícího chlapce je velmi obtížné zjišťovat, co přesně erekci vyvolává. Většinou se totiž dostavuje zcela spontánně, tj. "sama od sebe", nebo, jak píšeš v dotazu, "z ničeho nic". Určitou roli může hrát mechanické podráždění, například tření penisu o příliš úzké a přiléhavé oblečení, nicméně u chlapce tvého věku se může erekce dostavit i bez jakéhokoliv zřejmého podnětu.
Rozhodně by sis však neměl jakkoliv vyčítat, že se u tebe erekce dostavuje. Jedná se o jev, který nemůžeš nijak ovlivnit. Pokud máš pocit, že tvoje erekce je příliš nápadná a vzbuzuje pozornost tvého okolí, můžeš se ji pokusit "zakrýt" třeba tím, že si vložíš obě ruce do kapes u kalhot. Přední část kalhot se tím poněkud vysune dopředu, čímž bude erekce méně nápadná.
Jinak by sis však neměl zbytečně lámat hlavu s tím, že všichni lidé na ulici sledují, zda zrovna nemáš erekci. Pokud se nechováš vysloveně nápadně, zřejmě ti nevěnují tolik pozornosti, jak se možná obáváš.