Relativní zúžení předkožky a bulka v tříslech

11.05.2021

Dobrý den, potřeboval bych poradit s dvěma problémy.

1) Už po třetí za poslední rok se mi děje určitý problém s předkožkou. Vezmu to od začátku - od samého dětství mi nejde přetáhnout předkožka při erekci (v klidu to bez problémů jde). Nikdy mi to nepřipadalo vážné, nevšímal jsem si toho a masturboval jsem "s předkožkou nahoře," tj. se zakrytým žaludem. Jak už jsem řekl, nevěnoval jsem tomu skoro žádnou pozornost, ale pak přišel určitý zlom. V určitý den jsem masturboval a dělal klasický postup - jemné držení a skoro žádné přetahování předkožky, avšak z nějakého důvodu mi začala praskat kůže ve svislém směru a jen trochu to pálilo, ale do pár dnů to bylo zahojené. Po několika měsících se mi stalo to samé, ale do pár dnů to bylo pryč. Nedávno mi to zase začalo praskat, ale je to mnohem horší - kůže je čím dál tím víc sušší a už to praská do krve, nehorázně to pálí a já nevím co s tím.

2) Před dvěma dny mě po ránu neskutečně začalo bolet v pravé oblasti třísel. Přijde mi, že zde mám menší bulku a obávám se tříselné kýly. Bolest mírně pociťuji při chůzi a obzvláště silný nápor bolesti při dotyku v určené oblasti.
Budu moc rád za jakoukoliv pomoc, děkuji.

Adam130, 16 let

Milý Adame130,

1) Jestliže lze předkožku přetahovat pouze v klidovém stavu, zatímco při erekci činí její přetažení obtíže, jedná se pouze o tzv. relativní zúžení, které je v dětství a v dospívání poměrně časté a nevyžaduje žádnou léčbu. U některých chlapců se relativní zúžení uvolňuje dříve, u jiných později. Problém nastává v případě, že dojde k poranění předkožky, například v důsledku nešetrných pokusů o její násilné přetažení. To může vést k tvorbě drobných trhlinek, které komplikují proces přirozeného uvolňování předkožky, neboť zjizvená tkáň je mnohem méně pružná, než tkáň nezjizvená. K tvorbě prasklinek však může docházet i v důsledku některých kožních onemocnění, zejména je-li provázeno vysušováním pokožky.
Na postižená místa doporučuji několikrát denně nanášet panthenolovou mast (například panthenol, bepanthen nebo calcium pantothenicum), kterou lze zakoupit v lékárně ve volném prodeji. Ještě účinnější by byla některá z kortikoidních mastí (například triamcinolon), které se však vydávají pouze na lékařský předpis.

2) Neobvyklý útvar v tříslech by mohla být například zvětšená mízní uzlina. Příčinu tvých obtíží však lze spolehlivě určit pouze vyšetřením ve zdravotnickém zařízení. Doporučuji obrátit se nejprve na praktického lékaře, který stanoví další postup (například vydá poukaz na vyšetření na specializovaném pracovišti).