Rozměry penisu v klidovém stavu a při erekci; gynekomastie

23.06.2021

Dobrý den, chci se zeptat na pár otázek:
1. Někdy je můj penis v normálním stavu malý jak u mimina, někdy i v normě a pořád se to mění a stydím se, když je malý. Kdy už bude mít větší a pořád stejnou velikost ?
2. Při erekci měří cca 13,5 cm, je to v 16 normální? Je mi 16 jen chvíli.
3. Jak zmenšit prsa? Jsem kluk a jsou trošku větší.
Díky.

Nevím.!?, 16 let

Milý Nevím.!?,

1) Velikost či délka penisu se mohou v klidovém stavu měnit, a to v závislosti na řadě okolností, k nimž patří například teplota okolního prostředí (chlad), ale i psychický stav (strach, napětí apod.). Rozdíly ve velikosti penisu v klidovém stavu jsou dány tím, že v oblasti malé pánve dochází buď ke stahování, nebo naopak k uvolňování určitých svalů.
Záleží především na délce a pružnosti závěsných vazů penisu, zda jsou zmíněné rozdíly v délce penisu větší nebo menší. U mužů a chlapců, kteří mají kratší a tužší závěsné vazy, jsou rozdíly jen velmi malé, zatímco u těch, jejichž vazy jsou delší či pružnější, mohou v klidovém stavu nastávat i několikacentimetrové rozdíly. Nejedná se však o žádnou vadu či poruchu, která by vyžadovala léčbu.
Větší či menší změny rozměrů penisu v klidovém stavu jsou tedy normální a je škoda, že se kvůli nim trápíš nebo stydíš. Ve skutečnosti se nemáš za co stydět, protože velikost penisu nelze ovládat vůlí.

2) Uvedená délka penisu je vzhledem k tvému věku naprosto normální. Průměrná délka penisu u chlapců ve věku 16 let je sice o půl centimetru větší, než u tebe, ale to vůbec nevadí. "Průměrný" není totéž, co "normální". I podprůměrná délka penisu může být normální, pokud se nejedná o tzv. mikropenis. Avšak za ten lze u chlapce tvého věku považovat pouze takový penis, jehož délka při erekci je menší než 5,2 cm, což není tvůj případ.
Vzhledem k tvému věku lze předpokládat, že během následujících přibližně dvou let ještě penis poroste, neboť růst penisu probíhá nejčastěji do věku 18 let. Nelze odhadnout, do jaké délky tvůj penis nakonec vyroste, nicméně ze zdravotního ani sexuálního hlediska to není nijak zvlášť důležité. Neexistuje žádný rozumný důvod, proč by měl být penis větších rozměrů považován za "lepší" nebo "dokonalejší", než penis menších rozměrů.

3) Zvětšení prsou u dospívajícího chlapce může být projevem pravé nebo nepravé gynekomastie.
Pravá gynekomastie je způsobena hormonální nerovnováhou. Dochází při ní ke zvětšení prsních bradavek a prsních dvorců (což jsou tmavé kroužky okolo bradavek), které může nebo nemusí být spojeno s vyšším ukládáním tukové tkáně na hrudníku. Pravá gynekomastie se léčí hormonálně, a to podáváním antiestrogenů (léků tlumících účinky estrogenů), např. Tamoxifenu.
Při nepravé gynekomastii se prsa zvětšují v důsledku ukládání nadměrného množství tělesného tuku v oblasti hrudníku, aniž by docházelo ke změnám struktury tkáně prsních bradavek. Nepravá gynekomastie je obvykle projevem obezity. Řešením je redukce tělesné hmotnosti, a tím i nadbytečné tukové tkáně.