Rozptyl proudu moči

08.08.2021

Dobrý den, když močím tak moje moč není "v celku", je taková roztřepená, jeden proud jde jedním směrem a dalších pár jde o kousek jinak, je to způsobeno tím že mám obřízku? A co s tím mám dělat. Děkuji

Tom, 14 let

Milý Tome,

U mužů a chlapců, kteří mají při moční předkožku nataženou na žaludu, je proud moči většinou formován do jednoho paprsku. Někdy se však proud moči dělí na dva paprsky, z nichž horní je silnější a spodní o něco slabší (viz obrázek níže). Ústí močové trubice, tj. otvor, kterým z těla vychází moč, má tvar protáhlé uzavřené štěrbiny s výrazně modelovanými okraji, které jsou ve střední části silnější než na obou koncích. Z tohoto důvodu se někdy stává, že při močení se jeho okraje rozevírají pouze v horní a dolní části, zatímco ve střední části k sobě přiléhají. Tím se vytváří profil připomínající osmičku, tedy číslici 8.

Rozptýlení proudu moči do dvou paprsků je tedy poměrně běžné a nejedná se o zdravotní problém. Podstatné je, aby moč mohla z těla odtékat. V důsledku cirkumcize (neboli tzv. "obřízky") však někdy dochází ke stenóze, tj. chorobnému zúžení ústí močové trubice, která volnému odtoku moči brání.

Pokud máš nějaké pochybnosti o tom, zda u tebe odtok moči není nějakým způsobem narušen, doporučoval bych obrátit se na urologické pracoviště, které příslušnou operaci provedlo. Řešením případných obtíží může být tzv. meatoplastika, což je chirurgická úprava tvaru ústí močové trubice. Zákrok je však nutný pouze v případě, kdy je odtok moči výrazně omezen. Samotný rozptyl proudu moči do několika paprsků není důvodem k provádění operace, která je spojena s řadou nepříjemností.