Růst penisu, obnažování žaludu při erekci

20.06.2021

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na dvě otázky
1) je mi 13 let a penis mám v erekci 14 cm dlouhý, s tím nemám problém, ale stále mi neroste do šířky. Kdy začne?
2) v druhém dotazu bych se chtěl zeptat jestli je normální, že při erekci nemám stále žalud venku. Kdy to bude?
Děkuji za odpověď.

Vojta, 13 let

Milý Vojto,

1) Uvedená délka penisu je vzhledem k tvému věku normální (průměrná délka penisu při erekci u chlapců ve věku 13 let činí 12,5 ± 1,5 cm, tj. 11 až 14 cm). Růst a vývoj penisu probíhá tak, že zpočátku se tento orgán zvětšuje pouze do délky, zatímco k výraznějšímu růstu jeho obvodu (tj. k růstu do šířky) dochází až později. Kromě toho je naprosto normální, že zatímco někteří chlapci mají penis silnější, u jiných je spíše štíhlejší.
Pokud se dosud nedostavil výraznější růst obvodu penisu, lze jej očekávat v nejbližších letech.

2) Nejen v klidovém stavu, ale i při erekci může předkožka zakrývat různě velkou část žaludu. Zatímco u některých mužů a chlapců se předkožka během nástupu erekce samovolně "roluje" směrem k tělu a dochází k obnažení žaludu, u jiných pokrývá celý žalud nebo jeho část i při erekci, pokud si ji muž nebo chlapec sám nepřetáhne. Záleží na pružnosti kožního pokryvu penisu, na šířce prstence na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, na délce a pružnosti uzdičky na spodní straně penisu a na dalších okolnostech, zda se při erekci předkožka sama shrnuje za žalud či nikoliv.
Pokud při erekci nelze předkožku přetáhnout, může se jednat o tzv. relativní zúžení, které však nevyžaduje žádnou léčbu. Dříve či později dojde k uvolnění předkožky tak, že její přetažení nebude ani při erekci činit obtíže. Důležité je pouze to, aby ses vyvaroval násilných pokusů o její přetažení, které by mohly vést k poranění.