Schůzka s dívkou

04.07.2021

Dobrý deň, mám ísť s kamarátkou von, ale sa bojím zlyhania a neviem co s ňou robiť von. Ďakujem za odpoveď.

Janko, 16 let

Milý Janko,

Na jednu stranu je pochopitelné, že se před schůzkou s dívkou cítíš poněkud nesvůj, zejména pokud ti na ní opravdu záleží. Avšak domnívám se, že tvé obavy jsou možná dány tím, že chceš na dotyčnou dívku za každou cenu udělat co největší dojem, a proto také případný "neúspěch" vaší schůzky považuješ za svoje "selhání".
Vůči dívce i vůči sobě samému bys měl být především upřímný. Dívka přijala tvoje pozvání na schůzku (nebo tě dokonce sama pozvala?), což už samo o sobě vyjadřuje, že jí jsi sympatický právě takový, jaký jsi. Důležité je, abys ze sebe kvůli obavám z nějakého "selhání" nedělal někoho, kým nejsi. Dívka by zřejmě brzy poznala, že se nechováš upřímně, což by jí mohlo vadit.
Jedna z hlavních věcí, kterou totiž dívky od chlapců očekávají, je čestnost a upřímnost. Pokud dívka získá dojem, že si chlapec před ní na něco nebo někoho hraje, ztratí o něj zájem. Když dívka k chlapci pociťuje sympatie, je ochotna mu odpustit lecjaký nedostatek či "přešlápnutí", ale nikdy mu neodpustí, když se jí snaží nějak oklamat a chován se k ní neupřímně.

Před schůzkou bys neměl myslet na to, co všechno "strašného" by se v jejím průběhu mohlo stát, a čím vším by sis to mohl u dívky pokazit. Také není nutné, aby sis předem plánoval, o čem všem s ní budeš mluvit, nebo co společně budete "dělat". Když jdete ven, jděte spolu na takové místo, kde se budete cítit dobře. V tvém okolí je jistě spousta zajímavých míst, kam mladí lidé chodí rádi. Může to být třeba park, ale i obchodní nebo zábavní centrum, nebo jakékoliv jiné místo, kde se můžete jednak procházet, a jednak posadit.
Samozřejmě záleží i na tom, jaká místa lépe odpovídají tvé povaze a povaze tvojí dívky. Někteří lidé se lépe cítí na živých a rušných místech, jiní dávají přednost klidnému koutku v ústraní. Na první schůzku je lépe jít někam, kde se pohybují alespoň nějací další lidé, protože dívka by se mohla cítit poněkud nesvá, kdyby s tebou měla jít hned napoprvé někam, kde byste byli úplně sami. Když jí blízkost dalších lidí bude vadit, jistě ti nějak dá najevo, že by šla raději někam, kde pro sebe budete mít více klidu.

Na první schůzce s dívkou raději nemluv o žádných závažných věcech a nepouštěj se do diskuzí, které by mohly vyústit v ostřejší výměnu názorů. Nemusíš si pracně vymýšlet žádné "konverzační téma", stačí, když spolu budete mluvit o docela obyčejných věcech, které vás obklopují. V žádném případě s dívkou nemluv o jiných dívkách, protože pokud si chceš udržet její sympatie, měla by tou jedinou dívkou, o kterou se zajímáš, být ona. To ale neznamená, že bys měl dívce dávat všelijaké "zjišťovací otázky". Pokud se dívky budeš stále na něco vyptávat, bude si připadat spíše jako u výslechu na policii než jako na schůzce s chlapcem.
Dívce bys na první schůzce také neměl vyznávat lásku, ani jí něco kupovat nebo za ni někde platit útratu, jinak by si mohla myslet, že se snažíš "koupit si" její náklonnost. Na nějaké sdělování hlubších citů nebo předávání dárků budete mít dost času, až se více sblížíte a důkladněji poznáte.

Rady a doporučení ohledně navazování a udržování vztahů najdeš také na stránce Jak si najít dívku.