Smrštění šourku při erekci, migrující varle

25.06.2021

Dobrý den,
Když mám erekci, a to se mi stává často, tak se mi stáhne pytlík a varlata mi zalezou skoro až někam dovnitř. Chci se zeptat, jestli je to v pořádku nebo co s tím dělat?

Mark, 13 let

Milý Marku,

Při erekci dochází ke stažení tzv. kremasterových svalů (ty tvoří součást semenných provazců, na nichž jsou varlata zavěšena) a také k většímu či menšímu smrštění šourku. V důsledku toho se varlata přitáhnou blíže k tělu. Po odeznění erekce se šourek i kremasterové svaly opět uvolní a varlata opět klesnou níže. Nejedná se o nic abnormálního, co by tě mělo znepokojovat.

V dětství a dospívání se někdy stává, že při silnějším stažení kremasterových svalů a šourku se jedno či obě varlata dočasně vracejí do tříselného kanálu - jinak řečeno, na chvíli "zalezou" do těla a po nějaké době se opět vrátí do šourku. Tomu se říká migrující varle. Pokud varlata nezůstanou v těle a vracejí se do své výchozí pozice, nejedná se o poruchu. Kdyby se však přece jen stalo, že ani několik hodin po odeznění erekce se varlata do šourku nevrátí, zkus se ve vaně posadit do teplé vody. Při koupání v teplé vodě obvykle varlata opět sestoupí.