Soukromí v rodině

06.07.2021

Dobrý den, mám dotaz ohledně mě a mojí sestry. Je o dva roky starší. Nevím jak bych měl začít, takhle, nevadí ji nahota. Zní to divně ale, když se převlékám ve svém pokoji tak ji nedělá problém mi tam vlézt. Většinou mi jenom řekne dobré péro nebo tak něco, na něco se mě zeptá a odejde. Jednou jsem zkoušel i já ji vlézt do pokoje když se převléká a bylo jí to jedno. Jednou mi dopsalo pero tak jsem si ho šel půjčit k sestře a ona zrovna onanovala. Nevypadala, že by byla překvapená nebo tak něco. Jsem se jí zeptal ona mi ho podala a odešel jsem. Měl bych se jí zeptat jestli ji to nevadí? Nevím jak to mám řešit. Předem děkuji za odpověď.

Ananas, 14 let

Milý Ananase,

Především záleží na tom, jaký vztah k nahému lidskému tělu panuje v té které rodině. Jsou rodiny, jejichž příslušníci nemají žádný problém s tím, když se mají před ostatními třeba převlékat nebo sprchovat, zatímco v jiných rodinách si lidé i před svými nejbližšími úzkostlivě zakrývají to, co má být podle jejich názoru zakryto. Otevřenější vztah k nahému lidskému tělu v rodině je svým způsobem prospěšný, protože již řada vědeckých studií prokázala jeho kladný vliv na psychický a sociální vývoj dětí, které v takovýchto rodinách s otevřeným vztahem k nahému lidskému tělu vyrůstaly.
To však platí pro pohled na nahé lidské tělo v běžných situacích. Poněkud jiným tématem je vykonávání natolik intimní činnosti, jakou představuje masturbace. Pro masturbaci by si každý měl najít dostatek soukromí, a to i v rodině, kde je vztah k nahému lidskému tělu otevřený. Pokud se ti tedy příště stane, že uvidíš sestru při vykonávání masturbace, měl bys bez dalšího odejít (případně můžeš říci "pardon" nebo něco podobného). Také by nebylo špatné, kdybys před vstupem do místnosti nejprve zaklepal, čímž by ses mohl podobným situacím vyhnout.
Není nutné, abys se sestrou mluvil o tom, co se vám přihodilo. Pokud si s ní přesto chceš na dané téma pohovořit, můžeš začít tím, že se omlouváš za vyrušení, a že příště zaklepeš. Ale i sestra by měla respektovat tvoje soukromí a před vstupem do tvého pokoje zaklepat na dveře. Když už tě uvidí nahého při převlékání, měla by si odpustit poznámky či komentáře vztahující se k tvému tělu. Není nic špatného na tom, že tě vidí nahého, pokud to tobě nevadí, ale komentáře jako "dobré p...o", jak uvádíš v dotazu, přece jen do komunikace mezi bratrem a sestrou jaksi nepatří.