Stopy po akné

12.05.2021

Dobrý den, mám dotaz ohledně akné. Když se mi udělají na obličeji pupínky a po dozrátí prasknou, tak se to sice zahojí, že mi z toho nic nevytéká, ale zůstávají mi po tom, na obličeji něco jako jizvičky. Chci se zeptat, jestli by na ty jizvičky po akné pomohl třeba nějaký krém na jizvy z lékárny. PS: Používám krém i pleťovou vodu proti akné. Děkuji za odpověď.

Anet, 16 let

Milá Anet,

Po vyhnisání se akné hojí několik dní až týdnů, avšak drobné stopy po něm mohou přetrvávat i několik měsíců. Čisticí pleťová voda proti akné zabraňuje ucpávání vývodů mazových žlázek (a tím i tvorbě akné) tím, že vysušuje pleť. Toto vysušování však zároveň zpomaluje proces hojení "jizviček" po předchozích akné. Krém na jizvy (nebo obecně jakýkoliv mastný krém) by proces hojení jizviček sice podpořil, avšak zároveň by ucpával vývody mazových žlázek. Zmíněné procesy připomínají příslovečný začarovaný kruh.
Především doporučuji udržovat obličej v čistotě, neboť výraznější jizvičky po akné mohou vznikat rovněž v důsledku infekce během hojení. Pro omytí obličeje postačí teplá voda s menším množstvím mýdla (větší množství mýdla by už pleť příliš vysušovalo). Čisticí pleťovou vodu bych doporučoval používat pouze v obdobích, kdy dochází ke zvýšené tvorbě akné.
Pochopitelně záleží i na tom, jaký máš druh pleti. Čisticí pleťová voda představuje vhodný způsob prevence tvorby akné u osob s mastnou pletí. U osob s normální nebo suchou pletí může způsobovat její nadměrné vysušování. Pokud by u tebe došlo ke zvýšené tvorbě akné (například pokud by se ve stejnou dobu vyskytovalo v obličeji 20 nebo více pupínků), doporučuji navštívit kožního lékaře.