Svědění šourku

28.06.2021

Príšerne ma svrbí koža na miešku (šourku). Najviac na miestach, kde sa mi penis spája s mieškom a kde sa miešok spája s telom. Najprv som to pripisoval tesnému spodnému prádlu, ale potom som začal nosiť niečo voľnejšie a svrbenie neprestávalo. Každý deň v sprche umývam genitálie, ale nepomáha to. Strašne sa hanbím s tým ísť k lekárovi, prosím poraďte.

Dominik, 13 let

Milý Dominiku,

Problémy se svěděním v místech, kde přiléhá spodní strana penisu k šourku, případně šourek k dalším částem těla, trápí řadu chlapců a mužů, neboť je obtížné tato místa udržovat v čistotě. Obzvláště v současném horkém počasí, kdy se tělo více potí, se může stát, že větší množství potu ulpívá v četných záhybech šourku a v okolí raphe (vyslovuje se [rafé]), což je šev na spodní straně penisu, na přední straně šourku a v rozkroku. Zasychající pot působí dráždivě, což vede ke svědění, někdy i k zarudnutí těchto částí povrchu těla. Navíc mezi šourkem a okolními částmi těla může při chůzi docházet k tření, a to i při nošení volnějšího spodního prádla. Mechanické otírání v místech, kde je pokožka zpocená a vlhká, může vést až ke vzniku opruzenin.
Ani každodenní mytí pohlavních orgánů nemusí být dostatečné, zvláště při zvýšeném pocení. V horkém letním počasí si podle potřeby můžeš pohlavní orgány umýt i více než jen jednou za den, zvláště po sportování nebo jiné fyzické námaze. Pokud už se objevuje podráždění a svědění, doporučuji pokožku na příslušných částech těla ošetřovat vhodným krémem nebo mastí, například panthenolem (cenově dostupná je mast calcium pantothenicum). Případně můžeš použít různé pudry, masti či kosmetické oleje, které jsou určeny pro ošetřování pleti u dětí, které nosí plenky (například aviril) a jejichž pokožka je vystavována podobným obtížím. Možná, že se na používání těchto přípravků cítíš být moc velký a při jejich kupování si budeš připadat poněkud nesvůj, ale co je vhodné pro citlivou dětskou pleť, by mělo být vhodné i pro citlivou pokožku tvých pohlavních orgánů, i když jsi už velký.