Test na HIV

01.06.2021

Ahoj, mluvili jsme ve škole o pohlavních nemocech a podobně. Přišla řeč i na HIV, existují nějaké samotesty, kde se dají sehnat a kolik stojí? Naše učitelka nám to dala za úkol, přijde Vám to v pořádku? Mě to přijde divný, už po nás chtěla i kondom.

Adam, 17 let

Milý Adame,

Samotesty na HIV sice existují a lze je koupit v některých lékárnách, avšak jejich ceny se pohybují okolo 700,- Kč. Přitom v České republice působí společnost AIDS pomoc, které nabízí anonymní testování na HIV zcela bezplatně, stačí se obrátit na check-point v některém z měst, kde působí (Praha, Brno, Olomouc, Ostrava, Ústí nad Labem, Teplice, České Budějovice, Ústí nad Orlicí, Hradec Králové). Další velká města v ČR pravidelně objíždí sanitka, která v předem stanovených termínech nabízí mobilní testování. I kdybys kvůli testování musel navštívit nejbližší město s check-pointem, zřejmě by tě cesta stála méně, než zakoupení samotestu v lékárně. Kromě toho i výrobci samotestů doporučují, aby se jejich uživatel v případě pozitivního výsledku ještě pro kontrolu nechal otestovat ve zdravotnickém zařízení.
V pořádku je, když vám učitelka zadá úkol, který spočívá ve zjištění určitých informací, tedy například zda existuje určitý test a jaká je jeho cena. Poněkud sporné by však bylo, kdybyste si test museli kupovat, protože je drahý. Škola může od rodičů žáků požadovat nákup učebnic a nezbytných učebních pomůcek, například sešitů a psacích či rýsovacích potřeb, nicméně se domnívám, že vyžadování koupě testu na HIV by učitelce u ředitele školy neprošlo, pokud by se na něj některý z rodičů obrátil se stížností a odmítal test koupit.
Pokud jde o kondom, rozhodně by vás neměla nutit, abyste jej při výuce používali. Jeho zakoupení je sice možné (prodejnost tohoto zboží není omezena žádnou věkovou hranicí), nicméně učitelka by udělala lépe, kdyby se obrátila na některou z firem, které v rámci osvěty poskytují školám kondomy zdarma. Přinejmenším by vám ušetřila peníze. Žáci pak mohou dostat kondom, aby si jej doma vyzkoušeli. Avšak jeho zkoušení ve škole v rámci výuky je nepřípustné, i kdyby se "cvičně" nenasazoval přímo na penis, ale třeba na prst nebo na nějaký náhradní předmět podobného tvaru.