Tvorba smegmatu, mazové žlázky a pihy

14.08.2021

Mám smegma, I když se každý večer umývám. Většinou se mi objeví po masturbaci . Také mám na penisu malé pupínky v barvě kůže. A na horní straně penisu na předkožce mám něco co vypadá jako piha. Nevíte co by to mohlo být?

Lukas, 14 let

Milý Lukasi,

Tvorba smegmatu je naprosto normálním projevem roho, že u tebe již došlo k oddělení vnitřního listu předkožky od povrchu žaludu. Smegma se tvoří průběžně, a to jak u chlapců, tak i u dívek, což je jeden z důvodů, proč by si chlapci i dívky měli své pohlavní orgány mýt každý den.
Pupínky v barvě kůže jsou zduřelé (zvětšené) mazové žlázky. Zvětšení mazových žlázek je projevem hormonálních změn v období dospívání a nejedná se o zdravotní problém, který by bylo třeba nějak řešit.
Útvar na horní straně penisu může být skutečně piha, tedy znaménko, které vzniká nahromaděním kožního barviva. Pihy či znaménka v naprosté většině případů představují pouze kosmetický "problém", který nemá žádný vliv na funkci pohlavních orgánů. Někteří lidé si podobné pihy nechávají odstranit laserem, avšak na jejich místě vzniká jizvička, která může být nakonec ještě nápadnější, než byla původní piha.