Úhel sklonu penisu při erekci

20.06.2021

Dobrý den, mám dotaz ohledně toho, že když mám erekci, tak penis mi trčí nahoru a to tak, že skoro svisle. Nebudu s tím mít problémy při pohl. styku? Děkuji za odpověď.

Jack, 14 let

Milý Jacku,

Při erekci může penis svírat s tělem různě velký úhel. Ten je dán především délkou a pružností vazů, na nichž je penis v těle upevněn. Zatímco u některých mužů a chlapců směřuje penis při erekci rovně dopředu, u jiných je více či méně zdvižen vzhůru, méně často směřuje dolů (viz údaje z následující tabulky). Jestliže u tebe penis směřuje svisle vzhůru, zřejmě s tělem svírá úhel 0 až 30°, což se vyskytuje přibližně u 5% dospívajících chlapců.

Nemusíš se obávat, že úhel sklonu penisu ti při styku bude činit obtíže. Výrazně strmý sklon penisu lze při pohlavním styku kompenzovat (tj. vyrovnat) volbou vhodné tělesné polohy.
Pouze ve výjimečných případech se provádí chirurgické uvolnění vazů, na nichž je penis v těle upevněn, což vede ke snížení jeho úhlu při erekci. Jedná se však o krajní řešení, neboť v důsledku operace může dojít ke ztrátě schopnosti dosáhnout erekce.