Úraz prstu - pokračování

29.06.2021

Dobrý den,
včera jsem psala ohledně naražení prstu. Na Vaše doporučení k lékaři zajdu, ale chtěla bych ještě poprosit o Váš názor na to, co se mi stalo. Během noci mi ta modřina úplně zmizela a ten prst mě už při ohýbání nebolí, jen mi připadne trošičku nateklý. Je normální, aby se to tak rychle zlepšilo? Děkuji za odpověď.

Anet, 16 let

Milá Anet,

Takto rychlý ústup hematomu ("modřiny") je neobvyklý, protože tělu většinou trvá několik dní až týdnů, než sraženou krev odbourá. Rychlé zmizení "modřin" by mohlo vypovídat o tom, že rozklad hemoglobinu, který dodává hematomu jeho charakteristické zbarvení, u tebe probíhá o něco rychleji, než u většiny ostatních. Nemusí se však jednat o projev nějaké poruchy, spíše o ne zcela obvyklou variantu. Podobně i bolest může u různých lidí přetrvávat různě dlouhou dobu, navíc každý z nás má trochu jiný práh bolesti. Pokud jde o otok, ten může ustupovat až několik dnů.
Kontrolu lékařem bych v každém případě doporučoval, protože i zdánlivě "neškodné" naražení může vést k omezení hybnosti. Lékař ti také doporučí, zda a jak dlouho máš prst či ruku ponechat v klidu, případně zda máš vykonávat nějaké cviky poté, co otok odezní (například pohybovat prstem s rukou ponořenou do teplé vody apod.).