Výčitky kvůli masturbaci

29.06.2021

Dobrý den,
onanuji každý den a po každém výstřiku se cítím provinile, že dělám něco špatného, ošklivého co bych dělat neměl. Mám výčitky co by tomu asi asi řekli rodiče, mám pocit že jsme zvrhlík, zkažený kluk. Tyhle pocity trvají i několik hodin, kdy se hnusím sám sobě, jsem smutný a je mi do breku. Pokaždé si slibuju, že už to nikdy dělat nebudu, ale druhý den onanuju znova a znova ty pocity. Stydím se za to a bojím se aby z těch pocitů nebyly depky a já z toho nezačal nějak bláznit. Nevím co mám dělat.

Lukáš, 14 let

Milý Lukáši,

Masturbace je naprosto normální, přirozený a bezpečný způsob, jímž může dospívající jedinec uspokojovat svoji narůstající sexuální potřebu, což je důležité zejména v období, kdy dochází k nárůstu hladiny pohlavních hormonů v krvi. Rozhodně si nemusíš připadat jako "zvrhlík" (ostatně pokud by každý dospívající, který vykonává masturbaci, měl být označen za "zvrhlíka", museli bychom takto označit přibližně 97% dospívajících).

Neexistuje žádná seriózní vědecká studie, která by prokazovala "škodlivost" či "závadnost" vykonávání masturbace. Naopak, jedná se o zdraví prospěšnou činnost, při níž mimo jiné dochází k uvolňování psychické tenze (napětí) a k důkladnějšímu prokrvení - a tím i okysličení - tkání pohlavních orgánů. Dále je prokázáno, že pravidelné vykonávání masturbace u dospívajících chlapců a mladých mužů vede k výraznému snížení rizika výskytu nádorových onemocnění předstojné žlázy neboli prostaty.
Jediné, co by na masturbaci mohlo být škodlivého, jsou pouze zbytečné výčitky, které si kvůli jejímu vykonávání děláš. Už to, že pro masturbaci používáš zastaralý a nepřesný výraz "onanie", není zcela v pořádku. Pokud se cítíš provinile kvůli tomu, že naprosto normálním a přirozeným způsobem uspokojuješ jednu ze svých biologicky daných potřeb, je to v podstatě totéž, jako kdyby ses měl cítit provinile kvůli tomu, že jíš, piješ či dýcháš.
Především je tedy důležité, abys pochopil, že tvoje tělo má určité biologicky dané potřeby, které lze uspokojovat vykonáváním normálních masturbačních aktivit. Nenormální by naopak bylo, kdybys ve svém věku takovéto potřeby neměl.

Rovněž je důležité, abys vůči sobě dovedl zaujmout kladný postoj a měl se rád takového, jakým jsi. To neznamená, že bys neměl vnímat své nedostatky, avšak vykonávání masturbace k nedostatkům rozhodně nepatří. Pokud máš nějaké pochybnosti o tom, zda to, co děláš, je správné, zkus více myslet na zdravotní prospěšnost masturbace. U chlapců a mladých mužů, kteří vykonávají masturbaci alespoň pětkrát týdně nebo častěji, je riziko výskytu rakoviny prostaty dvaapůlkrát nižší než u těch, kteří masturbují méně často (zdroj: Giles, G. a kol.: Sexual factors and prostate cancer. In: British Journal of Urology, 92, s. 211-216. 2003). Po každé masturbaci by ses tedy namísto výčitek měl pochválit za to, že děláš něco pro své zdraví a věnuješ se prevenci výskytu jednoho z nejčastějších nádorových onemocnění v mužské populaci. Když ti nepomůže nic jiného, můžeš se třeba postavit před zrcadlo a říci si: "Jsem hrdý na to, že bojuji proti rakovině!"