„Výstupky“ na okraji žaludu

01.07.2021

Dobrý den,
potřeboval bych poradit, na žaludu pod předkožkou mám už tak od 15-16 takové divné výstupky když to tak řeknu a nikdy jsem nevěděl z čeho... Šel čas a začaly se k tomu přidávat ještě nějaký pupínky atd. Mohl by jste posoudit o co se prosím jedná? Nechci čekat zbytečně několik měsíců na urologa nebo za něj platit když mi dá mast která ani nepomůže. Děkuju.

Tom, 18 let

Milý Tome,

Zmíněné výstupky na žaludu jsou tzv. papily (papilae glandis), které se vyskytují v místech, kde se nacházejí nervová zakončení, tedy zejména na okraji žaludu směrem k tělu. Pravdou je, že u některých chlapců a mužů jsou papily méně výrazné, u jiných výraznější. Nejedná se však o nic patologického, nýbrž o normální součást dané části penisu.
Je docela dobře možné, že sis těchto papil všiml až ve věku 15 - 16 let. Do té doby jsi je měl také, avšak byly jen velmi drobné, a proto jsi jim nemusel věnovat žádnou pozornost. Během dospívání však u některých chlapců (přibližně u 25%) dochází k jejich výraznějšímu zvětšení, a zřejmě tedy v době, kdy k tomuto zvětšení došlo, sis těchto útvarů také začal více všímat.
"Divné výstupky", o nichž se zmiňuješ, tedy nepředstavují žádný zdravotní problém a nejsou projevem žádné vady či nemoci, kterou by bylo třeba nějak léčit. To, že máš papily výraznější, může být v pohlavním životě spíše výhodou, neboť při pohlavním styku přispívají ke stimulaci (dráždění) sliznic pohlavních orgánů partnerky.