Vysušování povrchu žaludu

12.06.2021

Dobrý den, mám na vás menší dotaz, poradíte mi co mám dělat, když mám vysušenou předkožku se žaludem a předkožka mi nezakrývá na půl žaluda? Můžu ji mazat insulinum (žaluda, předkožku)? Děkuji za odpověď.

Dexter, 13 let

Milý Dextere,

V klidovém stavu i při erekci může být větší či menší část žaludu obnažena, což je dáno vyšší nebo nižší mírou pružnosti kožního pokryvu penisu, délkou a pružností uzdičky na spodní straně penisu i délkou předkožky samotné. Stručně řečeno, zatímco u některých chlapců předkožka zakrývá celý žalud, u jiných větší nebo menší část žaludu "kouká" ven.
Pokud dochází k vysušování obnažené části povrchu žaludu, například v důsledku otírání o spodní prádlo, lze žalud zvlhčovat například pomocí panthenolové masti (např. panthenol, bepanthen či calcium pantothenicum), která je obvykle dobře snášena. V nouzi může posloužit i pleťový krém pro citlivou pleť.
Nejsem si jistý, zda v dotazu nemáš na mysli indulonu (inzulin se používá při léčbě cukrovky). Také tato mast může přispět ke zvlhčení vysušeného povrchu těla, avšak někteří lidé ji hůře snášejí, protože obsahuje lanolin (látku, která se získává z ovčí vlny) a další příměsi, na které jsou někteří lidé alergičtí.
V každém případě doporučuji nejprve vyzkoušet velmi malé množství masti či krému, a to ne hned na žaludu, ale nejprve na vnitřní straně předloktí. Pokud by v místě jejího nanesení došlo k zarudnutí, mast nepoužívej.