Vztahy s vrstevníky

30.07.2021

Dobrý den, poslední dobou mi připadá, že všichni moji přátelé chodí na párty, stanovat, prostě se družit. A snad jim ani nevyčítám, že mě pozvou max 2x za rok. Jedním z důvodů, proč na tyhle slavnosti nerad chodím je i to zpovídání se doma. Ne že bych měl doma nějaký výslech, ale už jenom těch pár otázek dokáže člověku zkazit náladu. A pak mám taky rád být sám a být každý víkend někde se mi moc nelíbí. Je se mnou něco špatně? Problém ale je, a tady začíná druhá část mé otázky, že se moji kamarádi zde sbližují nejen mezi sebou , ale i s holkama. A právě to, že jsem introvert, moc se neprojevuju, nedělám žádné "vtípky", samy holky mi říkají ,,hodný kluk"-možná to všechno může v očích dívek působit odpudivě? Je to možné? Dokázali byste mi s tím pomoct?
Děkuji za odpověď.

Kreal, 17 let

Milý Kreale,

Především by sis měl sám ujasnit, jakým způsobem chceš trávit svůj volný čas, zda mezi vrstevníky, nebo raději doma se svými zálibami či koníčky. Kontakt s vrstevníky (nejen ve škole, ale aspoň občas i mimo školu) je v období dospívání velmi důležitý, ale nemusíš se k němu za každou cenu nutit.
Také je možné, že mezi známými vrstevníky nemáš nikoho, kdo by ti vyhovoval. Není nutné, aby ses obklopoval velkým množstvím kamarádů, s nimiž tě jen máloco spojuje. Možná, že by bylo pro tebe lepší, kdyby sis našel sice jen jednoho, ale dobrého kamaráda. Nemusel bys s ním chodit na párty nebo stanovat, ale možná, že by vás mohla spojovat řada zájmů či zálib, jimž byste se mohli společně věnovat.
Pokud jde o vztahy s dívkami, rozhodně neplatí, že musíš dělat nějaké "vtípky", abys zaujal dívčí pozornost. Chlapec, který se před dívkami předvádí, je sice zdánlivě oblíbený, dovede je zaujmout a pobavit, ale tím to obvykle končí. Typická dívka si přeje mít chlapce, který by se věnoval jenom jí, a ne se předváděl před ostatními dívkami. To, že považují za "hodného kluka", nemusí působit odpudivě. Ostatně domnívám se, že většina dívek by dala přednost spíše "hodnému klukovi", než klukovi zlému, který by se k dívce třeba choval agresivně, byl přehnaně žárlivý a ubližoval jí.
Před dívkami bys ze sebe neměl dělat někoho, kým nejsi. Dívky na chlapcích oceňují především upřímnost, čestnost, spolehlivost a ohleduplnost. Možná ti připadá, že chlapci, kteří se chovají nápadně a vytahují se, mají u dívek větší "úspěch". Jedná se však pouze o zdání, které klame - takoví chlapci dokáží dívky pobavit, občas si od nich vyslouží i nějaké to slovo obdivu, ale s navazováním pevnějších a trvalejších citových vztahů na tom většinou nebývají nejlépe.