Zbarvení a ochlupení šourku

02.07.2021

Dobrý den, chci se zeptat, proč je šourek tmavší než penis a proč na něm roste jenom pár řídkých chlupů? Předem děkuji za odpověď.

Jakub, 14 let

Milý Jakube,

Během puberty, nejčastěji ve věku 13 až 15 let, šourek pigmentuje. To znamená, že kůže na jeho povrchu poněkud ztmavne, což je dáno změnou struktury kožního barviva (pigmentu). Jedná se o naprosto normální tělesnou změnu, kvůli níž není třeba se znepokojovat. Příčiny nejsou zcela přesně objasněny, nicméně zvýšenou pigmentaci šourku lze nejspíše považovat za jakousi zvýšenou ochranu proti UV záření (příroda totiž původně nepočítala s tím, že určité části těla budou zakrývány oblečením).
Za poruchu se považuje pouze tzv. hyperpigmentace (tj. nadměrná pigmentace) šourku, která může být dána buď genetickými dispozicemi, nebo hormonální nerovnováhou. V asijské a africké populaci se výrazná pigmentace šourku často objevuje již v dětství před nástupem puberty. Hyperpigmentace šourku se častěji vyskytuje u chlapců či mužů s nadváhou nebo obezitou.
Ochlupení na šourku bývá zpravidla mnohem řidší, než například okolo kořene penisu, kde je ochlupení naopak nejhustší. Větší vzdálenost mezi jednotlivými chlupy na šourku souvisí i s poměrně vysokou pružností této části těla (při smrštění šourku, například působením chladu či stresu, se chlupy pochopitelně dostávají "blíž k sobě").