Změny velikosti penisu v klidovém stavu

30.05.2021

Dobrý den,
Měl bych takový problém. Často se mi stává, že mám penis jako kdyby scvrknutý a nějakou dobu trvá, než se zase vrátí do normálního stavu. Proč se to stává a dá se s tím něco dělat?

Pavel, 14 let

Milý Pavle,

Délka penisu v klidovém stavu se může více či méně měnit, a to v závislosti na teplotě prostředí, tělesné teplotě a jiných faktorech. Příčinou je dočasné stažení určitých svalů uvnitř těla v oblasti malé pánve, které může být vyvoláno například chladem, ale i psychickým napětím.
Větší či menší změny délky penisu v klidovém stavu závisí na míře pružnosti závěsných vazů, na nichž je penis v těle upevněn. U chlapců a mužů, kteří mají tyto vazy vysoce pružné, může při stažení svalů v oblasti malé pánve dojít až k částečnému "zanoření" penisu, zatímco u jedinců, jejichž vazy jsou tuhé, nastávají v délce penisu pouze drobné změny.
Kvůli dočasnému "scvrknutí" penisu, zejména dochází-li k němu například při pobytu v chladném prostředí, při koupání ve studené vodě nebo ve stresu a psychickém napětí, se nemusíš nijak znepokojovat, protože se jedná o normální reakci tvého organismu na výše uvedené podněty.