Masturbace


Stává se, že již před pubertou dítě objeví, že jeho pohlavní orgány jsou citlivé, a proto se jich dotýká. V období puberty se tělo zásadním způsobem mění a pohlavní orgány se rychle vyvíjejí. Dospívající na sobě tyto změny většinou se zájmem sledují a svým pohlavním orgánům věnují zvýšenou pozornost. Postupně také objevují nové možnosti, které jim vlastní tělo nabízí. Začínají masturbovat.
Co je to masturbace?


Masturbace (dříve též nepřesně označovaná jako onanie) spočívá v tom, že si člověk dráždí své pohlavní orgány, aby dosáhl příjemných pocitů. Masturbace může vést až k dosažení velmi prudkého a intenzivního příjemného pocitu, který se nazývá orgasmus neboli pohlavní vyvrcholení.


Většina chlapců i dívek si se svými pohlavními orgány hraje už před pubertou. Během puberty se zájem o aktivity spojené s vlastními pohlavními orgány zvyšuje.
Jak se masturbace vykonává?


Výraz masturbace pochází z latinských slov manus (= ruka) a turbō, turbāre (= dráždit). Masturbace tedy spočívá v dráždění pohlavních orgánů rukou.


Existuje celá řada různých způsobů, jak lze masturbaci vykonávat. Žádný "univerzální" recept či návod neexistuje, protože každý má trochu jiné pocity a potřeby. To, co je příjemné jednomu, nemusí být příjemné druhému.


Význam masturbace však spočívá mimo jiné také v tom, že během této činnosti se dítě či dospívající člověk důkladněji seznamuje s vlastním tělem a objevuje různé pocity, které si může vyvolat tím, že se svého těla dotýká. Záleží tedy na každém jedinci, jaký způsob vykonávání masturbace si nakonec najde.
Masturbace u chlapců
Většina chlapců si při vykonávání masturbace stimuluje (dráždí) penis, někteří se přitom dotýkají i jiných citlivých částí svého těla.

Nejcitlivější částí penisu je prstenec na rozhraní vnitřního a vnějšího listu předkožky, který obsahuje několik tisíc nervových zakončení. Samozřejmě záleží na každém chlapci, jakou technikou masturbaci vykonává.

Pokud chlapec masturbuje již před pubertou, většinou používá stejnou nebo podobnou techniku jejího vykonávání i v pubertě. Rozdíl spočívá v tom, že teprve během puberty může chlapec při masturbaci dosáhnout výronu semene neboli ejakulace. Při ejakulaci vychází z penisu tekutina zvaná sperma, semeno nebo ejakulát.
Masturbace u dívek
Většina dívek si při masturbaci dráždí (stimuluje) své vnější pohlavní orgány, tedy vulvu. Pro většinu žen a dívek je hlavním zdrojem příjemných pocitů stimulace klitorisu (neboli poštěváčku), který obsahuje několik tisíc nervových zakončení. Někdy však může být natolik citlivý, že jeho příliš silné dráždění může být až nepříjemné.

K dalším citlivým částem vnějších pohlavních orgánů ženy či dívky patří malé stydké pysky a okolí poševního vchodu. Naproti tomu dráždění v hloubce pochvy (která již patří k vnitřním pohlavním orgánům) nemusí být tolik příjemné a většina žen a dívek jej při masturbaci ani nevykonává.
Je masturbace nějak škodlivá?


V dnešní době už víme, že masturbace není nijak škodlivá. Naopak, podle výzkumů z posledních několika desetiletí je tato činnost spíše zdraví prospěšná.
Při vykonávání masturbace si dospívající člověk může vybít přebytečnou energii a uvolnit psychické napětí neboli tenzi, což má značný význam pro duševní zdraví jedince.


Při pravidelném vykonávání masturbace se v nadledvinách zvyšuje produkce hormonu zvaného dehydroepiandrosteron, který mimo jiné přispívá k posílení imunity, podporuje přirozenou obnovu tkání, působí proti obezitě a podle některých vědeckých studií dokonce snižuje riziko výskytu cukrovky a nádorových onemocnění.

Z výsledků výzkumu provedeného před několika lety týmem lékařů z univerzity v australském Sydney dokonce vyplývá, že u dospívajících chlapců a mladých mužů masturbace snižuje pravděpodobnost, že v pozdějším věku onemocní rakovinou prostaty.
Je masturbace bezpečná?


Jak již bylo řečeno, slovo masturbace znamená dráždění pohlavních orgánů rukou. To je také ten nejpřirozenější a zároveň i nejbezpečnější způsob, jak masturbaci vykonávat.


Pokud už při masturbaci dochází k poranění či zdravotním komplikacím, příčinou je používání různých umělých "pomůcek". Nebezpečné je zejména zavádění cizích těles do pochvy, u chlapců pak zavádění penisu do různých dutých předmětů. Při používání podobných "pomůcek" může dojít ke vzniku oděrek nebo trhlinek na povrchu pohlavních orgánů, ale i k závažnějším poraněním.


Naproti tomu použití vlastní ruky nebo prstů je zcela bezpečné (i když zejména dívky by si před vykonáváním masturbace měly umýt ruce, aby nedošlo k zanesení infekce do pohlavních orgánů).
Pokud při masturbaci přece jen dochází k nadměrnému tření, lze jej snížit pomocí vhodného lubrikačního prostředku (gelu nebo krému).
Jak často masturbovat?


Biologicky dané potřeby mohou působit s různou silou či intenzitou. Zatímco někteří dospívající lidé masturbují jednou či dvakrát za týden nebo dokonce za měsíc a stačí jim to, jiní se touto činností zabývají denně nebo i vícekrát za den.

Nikde však není předepsáno, jak častá masturbace je "normální". V podstatě platí, že větší nebo menší četnost vykonávání masturbace je u dospívajících lidí dána především vyšší nebo nižší hladinou pohlavních hormonů v krvi. Protože hladina pohlavních hormonů v krvi během puberty prochází různými výkyvy (mění se a kolísá), může se u dospívajícího jedince měnit i četnost vykonávání masturbace. U dívek hraje určitou roli i fáze menstruačního cyklu.

Kde masturbovat?


Vykonávání masturbace v soukromí (tedy například ve svém pokoji nebo v koupelně) je naprosto v pořádku. Za zcela nepřípustnou lze považovat masturbaci na veřejnosti, tedy před dalšími osobami. Výjimkou je snad jen tzv. společná nebo vzájemná masturbace, kterou některé mladé milenecké páry vykonávají v době, kdy se ještě necítí připraveny na pohlavní styk a podobné aktivity.


Jinak je ale masturbace naprosto normální a přirozená činnost, na které není nic špatného ani nezdravého. Nikdo se nemusí stydět za to, že masturbuje, nebo si masturbaci dokonce vyčítat.