Pečujeme o sebe


Lidské tělo je neustále vystavováno zátěži, a proto je třeba o sebe pečovat. Následující stránka přináší rady a doporučení, jak pečovat o čistotu a úpravu těla, a to jak dívčího, tak i chlapeckého.

Někteří lidé se neradi myjí a považují koupání nebo sprchování za zbytečnost. Ale v období puberty je tělesná čistota velmi důležitá. Téměř na celém povrchu kůže se nachází póry, kterými se z těla uvolňuje pot.

V dětství je pot téměř bez zápachu, ale to se v pubertě mění. Pachové žlázy začínají produkovat typický mužský pach. Kdo nechce páchnout a obtěžovat svoje okolí, musí se pravidelně mýt.

Od puberty se nejvíce potu vytváří v místech, kde začínají růst chlupy, zejména v podpaždí. V období dospívání je třeba tyto části těla mýt důkladněji.
Potíže s kůží v pubertě


Kromě potu se z kůže uvolňuje také maz. V pubertě je kůže mastnější než v dětství, což je způsobeno hormonálními změnami. Často se stává, že se kožním mazem ucpe některý z kožních pórů. V takovém ucpaném póru se pak dobře daří bakteriím, které vyvolávají zvláštní druh vyrážky, kterému se říká akné.

Má podobu načervenalých pupínků s bílou nebo nažloutlou špičkou. Nejvíc se jich tvoří v obličeji, ale mohou se objevit i na hrudi nebo na zádech. Akné se sice po několika dnech zahojí, ale na jiném místě už vznikají další pupínky.
Při mírné formě akné (obrázek 1.) je v obličeji několik pupínků. To je v pubertě docela běžné. Při střední formě (2.) už je pupínků kolem dvaceti. V takovém případě je vhodné navštívit kožního lékaře, protože jinak by mohla nastat třetí, těžká forma akné (3.). Při té už může být v obličeji několik desítek pupínků a musí se léčit.
Nejlepší ochranou proti akné je každodenní mytí obličeje teplou vodou a menším množstvím mýdla. Příliš velké množství mýdla však vysušuje kůži, což naopak vznik akné podporuje.

Kromě obyčejného mýdla existují různé pleťové vody, které kůži čistí, ale nevysušují. Když už se akné objeví, dá se proti němu použít některý z kosmetických přípravků, které se prodávají v drogeriích nebo v lékárnách.


Při těžší formě akné je vhodné navštívit kožního lékaře (dermatologa), který může předepsat některé z léků proti akné. Při léčbě se používají přípravky s kyselinou azelaovou nebo látky zvané retinoidy.
V nejzávažnějších případech se nasazuje celková léčba pomocí isoretinoinu. Ta však nemusí být vhodná pro každého.
Koupání a sprchování


Někteří lidé dávají přednost koupání v napuštěné vaně, jiní se raději jen sprchují.

Koupání ve vaně má oproti sprchování tu výhodu, že se při něm dá relaxovat, což pomáhá například při svalové únavě. Sezení v napuštěné vaně by však nemělo trvat déle než 20 minut, protože delší ponoření ve vodě znamená větší zátěž pro pokožku (po delším pobytu ve vaně je kůže na těle svraštělá). Voda by také neměla být příliš horká.

Sprchování může sloužit nejen k umytí těla, ale i k celkovému osvěžení. Opět platí, že voda by neměla být příliš horká.

Samozřejmě, koupání a sprchování se dá i kombinovat, například 10 - 15 minut koupání ve vaně s následným osprchováním.

Při mytí těla postupujeme směrem shora dolů, tj. nejprve se myje obličej (případně také vlasy), potom krk a ramena, horní končetiny, trup, záda, hýždě a vnější pohlavní orgány a nakonec dolní končetiny.


Důvod takovéhoto postupu je čistě praktický, protože při opačném postupu (tj. mytí zdola nahoru) by špinavé mýdlo stékalo po již umytých částech těla.

Při mytí můžeme použít různé druhy mýdla, ať už tuhé (v podobě tablety) nebo tekuté. V podstatě záleží na každém, čemu dá přednost.

Důležité však je důkladné opláchnutí všech zbytků mýdla, a to zejména z méně přístupných částí těla. Proto i při koupání v napuštěné vaně věnujeme pozornost závěrečnému osprchování, při němž se opláchnou zbytky mýdla.

Po osprchování by na těle neměly zůstat žádné stopy mýdlové pěny.
Mytí vlasů


Různí lidé mají různé druhy vlasů - buď suché, "normální" nebo mastné. Kdo má mastné vlasy, může si je mýt častěji, třeba každý den. Suché vlasy stačí mýt jednou za týden, protože častějším mytím by se poškozovaly. "Normální" vlasy se myjí dvakrát až třikrát týdně.

Před použitím šampónu se doporučuje vlasy důkladně namočit. Do mokrých vlasů poté vetřeme takové množství šampónu, které odpovídá jedné až dvěma čajovým lžičkám. Větší množství šampónu by vlasy vysušovalo.
Po nanesení šampónu si vlasy lehce promasírujeme a poté šampón opláchneme proudem vody ze sprchy. Není nutné si nechávat vlasy našampónované po delší dobu. Naopak, čím delší doba šampónování, tím vyšší pravděpodobnost, že se vlasy vysuší. Opláchnutí šampónu je třeba provádět důkladně, aby ve vlasech nezůstávala šampónová pěna. Oplachování šampónu provádíme se zakloněnou hlavou, aby šampón nepronikl do očí. Při sušení vlasů necháme vlhkost jemně vsáknout do ručníku. Silnější tření hlavy ručníkem by mohlo vlasy poškodit (lámaly by se).


Někteří lidé dávají přednost krátkému či středně dlouhému účesu, jiní si nechávají růst dlouhé vlasy. Je třeba počítat s tím, že delší vlasy jsou náročnější na údržbu.


Dlouhé vlasy je třeba před mytím pečlivě rozčesat, aby byly srovnané, protože jedině tak je lze důkladně opláchnout, a to nejen na povrchu. Také je třeba věnovat větší pozornost oplachování šampónu a toto oplachování opakovat pokud možno dvakrát po sobě.

Po umytí je vhodné nechat vlhkost z vlasů vsáknout do ručníku. Tření vlasů by mohlo vést k jejich lámání a zacuchání.

Před vysoušením vlasů pomocí elektrického vysoušeče (fénu) je vhodné nechat vlasy proschnout, aby se nefénovaly zcela mokré. Elektrický vysoušeč je třeba držet v dostatečné vzdálenosti od vlasů (alespoň 20 cm). Vysoušeč by neměl být spuštěn na nejvyšší výkon. Nadměrné vysoušení vlasy poškozuje. Vlasy se fénují postupně, tedy po malých částech, nikoli najednou. Fénování by nemělo trvat déle, než 5 minut.

Rozumné fénování (tj. ne moc dlouho a ne moc zblízka) by vlasy nemělo poškodit, i když lepší a přirozenější způsob je nechat si vlasy volně vyschnout a poté je jemně a zlehka rozčesat hřebenem nebo kartáčem na vlasy. Při pročesávání dlouhých vlasů je vhodné použít hřeben, který není příliš hustý. Dlouhé vlasy se češou vždy v jednom směru a pokud možno pomalu.
Dlouhé vlasy je vhodné ponechat rozpuštěné. Gumičky, sponky a čelenky mohou vlasům škodit. Při některých činnostech, například při sportu, mohou dlouhé vlasy "překážet". Proto si je některé dívky (ale i někteří chlapci) stahují na gumičku. Použití obyčejné gumičky však nelze doporučit, protože při jejím stahování dochází k poškozování vlasů. Namísto obyčejné gumičky je třeba použít speciální gumičku do vlasů s textilním povrchem, nebo ještě lépe textilní pásku ("čelenku") do vlasů, jakou používají například hráči tenisu.
Zatímco v dětství je při koupání nebo sprchování většinou ještě nutná pomoc či asistence jednoho z rodičů, dospívající člověk by měl veškeré hygienické úkony zvládat již zcela samostatně. Proto je třeba mýt se důkladně a hygienické úkony neodbývat.


Na lidském těle se nachází několik míst, jejichž hygieně je zejména v období dospívání třeba věnovat větší pozornost.
Podpaží


Když se v podpaždí začne vytvářet tělesný pach, znamená to, že podpažní jamky se musí každý den pečlivě umýt. Výraznější pach v podpaží se zpravidla objevuje ve stejné době, kdy zde začínají růst chloupky (axilární ochlupení). Proti pachu se dá bojovat také pomocí deodorantu nebo antiperspirantu.
Deodorant je voňavka, která má tělesný pach jenom překrýt. Některé deodoranty vydrží na celý den, ale většinou rychle vyprchají. Pak už záleží jenom na tom, co je cítit víc - jestli tělesný pach nebo deodorant.

Antiperspirant funguje tak, že pach nepřekrývá, ale zabraňuje jeho vzniku. Také obsahuje přísady, které zpomalují pocení. Kromě toho existuje i kombinace deodorantu a antiperspirantu.
Tyto kosmetické přípravky se vyrábějí v několika formách. Nejrozšířenější jsou deodoranty ve spreji, tuhé deodoranty a kuličkové deodoranty.

Deodoranty a antiperspiranty pomáhají tělesný pach omezovat, ale základem čistoty je mytí. Protože pach se z podpaždí vsakuje do oblečení, je také důležité brát si pravidelně čisté tričko. Buď každý den, nebo alespoň obden.

Tělesný pach v podpaží lze omezit také holením axilárního ochlupení. Nejvýraznější pach totiž vzniká při rozkladu potu ulpívajícího na povrchu chloupků. Pokud je však ochlupení v podpaží oholeno, pot buď volně stéká a odpařuje se, nebo se vsakuje do oblečení.

Podrobnější informace o holení či jiných úpravách tělesného ochlupení najdeš na stránce Holení.
Pohlavní orgány


Při každodenní péči o čistotu je třeba věnovat dostatečnou pozornost také hygieně pohlavních orgánů. Protože mezi pohlavními orgány dívek a chlapců existují rozdíly, jsou zde jejich hygieně věnovány dva různé články.

Přejít na stránku Intimní hygiena chlapců.

Přejít na stránku Intimní hygiena dívek.